Egyedül vagy edzőtárssal edzeni?
- Dátum: 2020.03.02., 05:34
- Udvari Fanni
- alakformálás, edzés, egészség, erőkifejtés, kapcsolat, motiváció, páros edzés, sportteljesítmény
Az az igazság, hogy manapság nagyítóval kell keresni a jó edzőtársat. Eleve ott kihullik egy csomó mindenki, hogy muszáj, hogy az időbeosztásod legalább hasonló legyen, mint a másiké, hiszen különben nem tudtok eljutni az edzőterembe.
Aztán ott van a „fejlődési faktor”, más szavakkal az, hogy legalább megközelítőleg hasonló szinten legyetek. Hiszen ha te 100-al nyomsz, ő meg 50-el, akkor a folytonos pakoláson felül nehezen fogsz motiválódni mellette – inkább átmész tanárba, ami egyébként egy nagyon felemelő és hasznos feladat, csak hát, te nem profitálsz belőle túl sokat, ha minden edzésed azzal telik, hogy támogatod a másikat, de téged nincs, ki támogasson.
Ezért nem megyünk edzőterembe
A nők kifogásai
47 % - lustaság
42% - túl sokan vannak az edzőteremben
38 % - unalmassá vált az edzés, nem tud új edzéstervet kidolgozni
12% - tart a törzsvendégektől
15% - nem érzi magát elég fittnek ahhoz, hogy edzőterembe járjon
A férfiak kifogásai
53 % - túl sokan vannak az edzőteremben
41% - lustaság
20% - unalmassá vált az edzés, nem tud új edzéstervet kidolgozni
6% - tart a törzsvendégektől
4% - nem érzi magát elég fittnek ahhoz, hogy edzőterembe járjon
A közös sportolás növeli a kapcsolattal való elégedettséget.
Kutatások bizonyítják, hogy egy együttesen végzett, kihívást jelentő fizikai tevékenység után a párok nagyobb elégedettségről és vonzalomról számolnak be. A közös edzés esetén nem az újdonság vagy a kihívás ébreszti fel a romantikus vonzalmat, hanem a pszichológiai arousal. Az arousal a szervezet általános izgalmi és éberségi állapotát jelenti, az optimális szint pedig természetesen egyéntől függő, így mindenkinél más és más.
Javítja az edzés hatékonyságát.
A szociálpszichológia egyik régóta ismert jelensége a társas serkentés. Lényege, hogy mások jelenléte hatással van az egyén teljesítményére. Mások jelenlétében az idegi- hormonális rendszer készenléti szintje, azaz az arousal szintünk növekszik. Ez a növekedés könnyen eszünkbe jutó és már begyakorolt viselkedések esetében serkentő hatást fejt ki, míg az összetett, nehéz vagy új viselkedésekre gátlóan hat. Vagyis a mások által keltett arousal segíti a kocogót, hogy gyorsabban fusson, viszont ronthatja a teljesítményt egy nehezebb feladat megoldásánál.
Segít elérni, hogy a partnered újra beléd szeressen.
A mozgás az arousal szint emelkedéséhez hasonló tüneteket eredményez: izzadás, pulzusszám növekedés, szapora légzés. Ezek azok a jelek, amelyek a fizikai vonzalom esetében is megjelennek. Éppen ezért hajlamosak vagyunk a kiváltó okokat összetéveszteni.
Segít elérni a sportban kitűzött célokat.
Egy nemrégiben végzett kutatás szerint azoknál a párok, akik támogatják az egészséges életmódot és a sportolást, könnyebben érik el a céljaikat. Egy közös reggeli kocogás,vagy biciklitúra tökéletes kontextust nyújthat a további támogató hozzáállás megerősítésére. Ami viszont nagyon fontos, hogy a saját céljaink esetében ne függjünk a partnerünktől. A célunk eléréséhez szükséges mentális erő kiszervezése saját erőkifejtésünket csökkentheti.
Erősíti az érzelmi kapcsolatot.
Amikor együtt edzünk valakivel, akaratlanul is egymásra hangolódunk. Egy ütemben súlyzózunk, a futási sebességünket egymáshoz igazítjuk, vagy akár oda-vissza passzolgatunk egy labdát. Ezek a tevékenységek nonverbális idomulást, illetve mimikrit eredményeznek. Szűkebb értelemben a mimikri csak más élőlények utánzását foglalja magában, tágabb értelemben pedig az alkalmazkodás azon formáját jelenti: mikor egy élőlény felveszi egy másik élőlény vagy a környezet mintáját, színét, külalakját, szagát, viselkedését. Ebben az esetben a mimikri hatására.
Láthatjuk tehát, hogy a közös edzésnek mentálisan és fizikálisan is pozitív hatásai vannak. A megfelelő partner esetében pedig, legyen akár a párunk vagy egy közeli barátunk, bizonyítottan növeli a motivációt és ezáltal a sportteljesítményt is. Sőt, a szerelmi kapcsolatokat is elmélyítheti.
Szerző: Udvari Fanni
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.