A gyerekvállalás lélektana
- Dátum: 2020.02.22., 16:42
- Varga Ágnes Kata
- anya, apa, család, csalásalapítás, feleség, férfi, férj, gyerek, gyereknevelés, gyerekvállalás, házasság, jövő, kapcsolat, lélek, lélektan, nő, psziché, pszichológia, szülő, tervezés
Manapság, ha kikerülünk az iskolapadból, a gyerekvállalásról nem túl kiforrott képpel rendelkezve nézünk szembe a nagy jövőnkkel. Évekig arra buzdítanak, hogy hogyan NE kerüljünk szembe túl korán a gyerekneveléssel, de azt ritkán teszik hozzá, hogy mikor érdemes mégis belevágni. Nem csoda hát, hogy a fiatalok addig-addig mérlegelnek, míg igen sok idő telik el. Egyszerűen ebben a kérdésben nagyon nehéz racionálisnak lenni.
A szülővé válás, bármilyen meglepő, elkezdődik már gyerekkorban. Minden kislány, aki babázik, már azokat a motívumokat, tanult viselkedésformákat alkalmazza, melyeket az édesanyjától lesett el. Már ez az időszak meghatározza, hogy milyen szülő válik belőlünk. Ezért nagyon fontos, hogy gyerekvállalás előtt egészséges kritikával és elfogadással tudjuk szemlélni a gyerekkorunkat, és helyére tudjuk tenni a szüleinkkel való kapcsolatunkat. Tizenhat éves korunkra ugyanis nagyjából lezárul az az időszak, amelyben a szülői személyiségünk fejlődik. A gyerekvállalásra biológiai szempontból legideálisabb időszak 16-32 éves kor között van, de lélektanilag ebben jócskán nagy eltolódások lehetnek. Ugyanis nem a testi érettség az egyetlen szempont, amelynek meg kell felelni a szülővé váláshoz.
A gyerekvállalást a lelki érettség határozza meg, valamint az, hogy mennyire vagyunk tisztában azzal, hol tartunk az életünkben. Persze, vannak olyan szükségletek, amelyeket a legtöbben fontosnak tartanak: ilyen a biztos egzisztencia, a jó egészségi állapot, a stabil állás. Ezen kívül a párkapcsolatunk állapotával és az életünk színvonalával is elégedettnek kell lennünk. Sokkal stresszesebb a gyerekvállalás olyan kapcsolatban, amelyben a felek nem biztosak a jövőjükben és az érzelmeikben egymás iránt. A stressz pedig kihatással lehet a gyermek későbbi állapotára. Ellenben egy házasságban, ahol a feleknek stabl jövőképük és elképzeléseik vannak, sokkal kisebb aránnyal történik koraszülés, és sokkal kevesebb a fejlődési rendellenességek előfordulása.
Az sem mindegy, hogy a család és a munkahely, illetve a közvetlen környezet mennyire támogató. Ugyanis a leendő szülők komoly krízishelyzetekkel találkozhatnak akár munkájuk, akár tanulmányaik során, és ha ezek akkora feszültséggel járnak, ami mellé már túlzás lenne még egy gyerek is, akkor minden valószínűség szerint nem fogják vállalni, sőt, nem is fognak gondolkodni gyerekvállaláson. Ha viszont szülői támogatást élvezhetnek, és esetlegesen a munkahelyük is támogatja őket a családteremtésben, akkor bizonyos egzisztenciális feltételek megléte nélkül is szívesen fognak családalapításon gondolkodni a fiatalok, hiszen kevésbé fog kilátástalannak vagy bizonytalannak tűnni a jövő.
Ami pedig a legfontosabb, az a szabad gondolkodás, szabad kérdés és válasz. Merjünk megfogalmazni kérdéseket, kétségeket, vágyakat és feltételeket, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mit és mikor szeretnénk, milyen körülmények között. Ezek segítenek egy bizonyos tempót tartani a mindennapjaink során. Ha pedig valami mégis másképp alakul, ahhoz is tudnunk kell alkalmazkodni. Ehhez tőlünk rugalmasság, a környezetünktől pedig támogatás szükségeltetik.
Varga Ágnes Kata
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.