Menü

A kerékpározás jótékony hatásai

A legfontosabb egészségügyi vonatkozás, hogy kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert. Kerékpározás közben a légzésszám emelkedik és a szív munkája fokozódik: a pulzus nő, a vérnyomás emelkedik, ezáltal a vérkeringés élénkül, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeihez azonos idő alatt nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalomban (de a sejtek oxigénigénye ezzel párhuzamosan az intenzív mozgás miatt természetesen emelkedik).

A kerékpározás zsírégető hatásának köszönhetően ugyanakkor láthatóvá válnak az izmaink, a rendszeres igénybevétel szépíti az izomtónusunkat. A kerékpározás – például a futással ellentétben – nagyságrendekkel kevésbé terheli az ízületeinket. Kevesen tudják, de a bringázás a felsőtest izmait is hatékonyan formálja, hiszen kerékpározás közben testünk a saját stabilizálásához mozgósítja a hát- és hasizmokat. Azok, akik napi rendszerességgel nyeregbe pattannak, biztosra vehetik, hogy hamar izmosabb és erősebb lesz a vádlijuk. Arról nem is szólva, hogy a vádli erősítésén túl a kerékpározás az egész lábat formássá varázsolja.

A profi kerékpárosok szerint a legideálisabb, ha 1-1,5 órát kerékpározunk egyfolytában, melynek köszönhetően egy óra leforgása alatt 500 kcal-t is elégethetünk, ami nagyjából 60-70 grammnyi zsírt jelent. Ez a tendencia egy hónapnyi rendszeres kerékpározással számolva 1,5 kg fogyást eredményezhet.

Természetesen az egyszerűbb megoldás autóba ülni és átszelni a várost. Ezzel együtt viszont nem csak a környezetet mérgezzük a kocsiból áradó káros anyagokkal, de idegeinkre is rossz hatással van az ideges, agresszív sofőrökkel zsúfolt utakon történő közlekedés. Tehát a zöld gondolkodással nem csak a természetért és az élhető környezetért teszünk, de egyben ápoljuk testi és lelki egészségünket. Ez pedig érezhető lesz az életvitelünkben és élővilágunkban egyaránt.

Az életmódváltás különösebb erőfeszítés nélkül fog bekövetkezni. A jobb közérzet, több energia mellett, erősödik a tüdőnk, szívünk és javul a testünk teljes egészségügyi állapota. Gyorsabban küzdjük le a betegséget az immunrendszerünk ellenálló képessége miatt. Összegezve tehát elmondható, hogy szinte minden területen pozitív változást tapasztalhatunk meg a biciklizés szerelmeseiként.

Egy kutatása szerint azok, akik munka előtt vagy ebédidőben rendszeresen mozognak, hatékonyabban és motiváltabban végzik a dolgukat, ráadásul a stresszel is jobban birkóznak meg. Sajnos a felmérés azt nem igazolta, hogy aki biciklizik, könnyebben kap-e előléptetést is.

Szakemberek szerint azoknak a várandós édesanyáknak, akik terhességük alatt rendszeresen mozognak, a várandósság alatt sokkal jobb a kedvük, könnyebben hozzák világra a gyermeküket, a szülés után gyorsabban regenerálódnak, csökkenhet a terhesség alatti depressziójuk, a magzatuk is jobban fejlődik, és kisebb a valószínűsége, hogy túlsúlyos lesz. A kismamáknak természetesen érdemes az orvosukkal konzultálni, hogy a terhesség milyen szakaszában milyen mozgásformákat ajánlanak nekik és milyen mennyiségben.

Írók, zenészek, művészek, a felső vezetők számára is segít a mentális blokkok feloldásában és a döntéshozatalban a rendszeres testmozgás. Már egy 25 perc testedzés is javítja a kreatív gondolkodást.

Szerző:Udvari Fanni

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?