A kerékpározás jótékony hatásai
- Dátum: 2019.12.08., 08:02
- Udvari Fanni
- bicikli, egészség, életerő, életmód, fittség, fogyás, kalória, kerékpár, mozgás, testedzés, vitalitás
A legfontosabb egészségügyi vonatkozás, hogy kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert. Kerékpározás közben a légzésszám emelkedik és a szív munkája fokozódik: a pulzus nő, a vérnyomás emelkedik, ezáltal a vérkeringés élénkül, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeihez azonos idő alatt nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalomban (de a sejtek oxigénigénye ezzel párhuzamosan az intenzív mozgás miatt természetesen emelkedik).
A kerékpározás zsírégető hatásának köszönhetően ugyanakkor láthatóvá válnak az izmaink, a rendszeres igénybevétel szépíti az izomtónusunkat. A kerékpározás – például a futással ellentétben – nagyságrendekkel kevésbé terheli az ízületeinket. Kevesen tudják, de a bringázás a felsőtest izmait is hatékonyan formálja, hiszen kerékpározás közben testünk a saját stabilizálásához mozgósítja a hát- és hasizmokat. Azok, akik napi rendszerességgel nyeregbe pattannak, biztosra vehetik, hogy hamar izmosabb és erősebb lesz a vádlijuk. Arról nem is szólva, hogy a vádli erősítésén túl a kerékpározás az egész lábat formássá varázsolja.
A profi kerékpárosok szerint a legideálisabb, ha 1-1,5 órát kerékpározunk egyfolytában, melynek köszönhetően egy óra leforgása alatt 500 kcal-t is elégethetünk, ami nagyjából 60-70 grammnyi zsírt jelent. Ez a tendencia egy hónapnyi rendszeres kerékpározással számolva 1,5 kg fogyást eredményezhet.
Természetesen az egyszerűbb megoldás autóba ülni és átszelni a várost. Ezzel együtt viszont nem csak a környezetet mérgezzük a kocsiból áradó káros anyagokkal, de idegeinkre is rossz hatással van az ideges, agresszív sofőrökkel zsúfolt utakon történő közlekedés. Tehát a zöld gondolkodással nem csak a természetért és az élhető környezetért teszünk, de egyben ápoljuk testi és lelki egészségünket. Ez pedig érezhető lesz az életvitelünkben és élővilágunkban egyaránt.
Az életmódváltás különösebb erőfeszítés nélkül fog bekövetkezni. A jobb közérzet, több energia mellett, erősödik a tüdőnk, szívünk és javul a testünk teljes egészségügyi állapota. Gyorsabban küzdjük le a betegséget az immunrendszerünk ellenálló képessége miatt. Összegezve tehát elmondható, hogy szinte minden területen pozitív változást tapasztalhatunk meg a biciklizés szerelmeseiként.
Egy kutatása szerint azok, akik munka előtt vagy ebédidőben rendszeresen mozognak, hatékonyabban és motiváltabban végzik a dolgukat, ráadásul a stresszel is jobban birkóznak meg. Sajnos a felmérés azt nem igazolta, hogy aki biciklizik, könnyebben kap-e előléptetést is.
Szakemberek szerint azoknak a várandós édesanyáknak, akik terhességük alatt rendszeresen mozognak, a várandósság alatt sokkal jobb a kedvük, könnyebben hozzák világra a gyermeküket, a szülés után gyorsabban regenerálódnak, csökkenhet a terhesség alatti depressziójuk, a magzatuk is jobban fejlődik, és kisebb a valószínűsége, hogy túlsúlyos lesz. A kismamáknak természetesen érdemes az orvosukkal konzultálni, hogy a terhesség milyen szakaszában milyen mozgásformákat ajánlanak nekik és milyen mennyiségben.
Írók, zenészek, művészek, a felső vezetők számára is segít a mentális blokkok feloldásában és a döntéshozatalban a rendszeres testmozgás. Már egy 25 perc testedzés is javítja a kreatív gondolkodást.
Szerző:Udvari Fanni
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.