Menü

A túledzésről valójában

A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Tehát hiába darálsz le bicepszre 30 sorozatot egy edzés alatt, attól még nem leszel túledzett. Ezt mondjuk okos ötletnek sem nevezném, viszont túledzeni még nem fogod magad vele.

Ez a jelenség maga annyit tesz, hogy az izmaidat (de főleg az egész szervezeted, tehát mindhárom rendszert) akkora sokknak teszed ki, amiből aztán nem tud regenerálódni a következő edzésig, ahol aztán megint szétbombázod magad. Nagyon hamar be tudja így mondani a tested az unalmast, hiszen ez könnyen egy ördögi körré válhat, különösen kezdőknél: edzésről edzésre gyengülsz, viszont az egódat ez nagyon piszkálja, így az eddigi súlyokkal és ismétlésszámokkal dolgozol. Illetve csak dolgoznál, mert hát valljuk be, ez így inkább erőlködés lesz mint sem hatékony izommunka.

Olyan állapot, amelynek során csökken a teljesítőképesség, és csökkennek a mozgósítható tartalékok. A túledzettség kialakulásának hátterében mindig a terhelés és a terhelhetőség közötti aránytalanság áll.

Valamennyien rendelkezünk valamilyen pillanatnyi teljesítőképességgel. Ezt a terhelhetőségi szintet a pillanatnyi edzettségi állapoton túl számtalan a sportedzéstől független, külső tényező is befolyásolja. (hivatásbeli elfoglaltságok, család, magánélet, lappangó betegségek, elégtelen alvás vagy táplálkozás stb…)

Ha az edzésterhelés jelentősen és rendszeresen meghaladja ezt a szintet, előáll a túledzettség jelensége.

A túledzettségre utaló jelek:

– Fáradékonyság

– Alvászavar

– Étvágytalanság

– Gyorsult nyugalmi pulzus

– Fejfájásra való hajlam

– Ingerlékenység

– Zavart mozgáskoordináció stb.

A túledzés megelőzése érdekében tartsuk szem előtt a következőket:

– A legfontosabb feltétel a szakszerű edzéstervezés és edzésvezetés (edzésperiodizáció).

– Kerüljük az egyhangú, száraz, monoton edzés vezetést. Az edzés legyen változatos, sokrétű és nyújtson igazi élményt.

– Nagy szerepe van a túledzés elkerülésében a közvetlen személyi környezetnek, a megfelelő életkörülményeknek és a szociális feltételeknek.

– Kerüljük a nagy terhelések halmozását.

– Ügyeljünk arra, hogy az edzések közötti regeneráció megfelelő minőségű legyen. Aludjunk eleget és fordítsunk gondot a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálkozásra.

Ha véletlenül mégis kialakulna a túledzés, végezzünk könnyített edzéseket. Kerüljük a túlságosan intenzív terhelést nyújtó órákat. Csökkentsük a heti edzésszámot, és az edzések legyenek színesek, változatosak. Végezzünk olyan könnyebb edzést, amit eddig még nem, vagy csak nagyon ritkán próbáltunk. Igyekezzünk magánéletünket is kissé nyugodtabb mederbe terelni, és olyan körülményeket teremteni, amelyek kedveznek a pihenések és regenerációnak.

A periodizált edzés számos variációs lehetőséget kínál, ami fontos a legjobb eredményhez. Tartalmaz kemény edzéseket, de ezekhez megfelelő mennyiségű pihenőidőt is biztosít.

Szerző :Udvari Fanni

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.