Menü

Visszapörgetett üzenetek, visszajátszott múlt

Az okostelefonok sokkal több társas interakciót tesznek lehetővé személyes érintkezés nélkül, mint a hagyományos telefonok vagy a számítógépek. Rajtuk keresztül 0-24-ben elérhetőek vagyunk bárki számára, gyakorlatilag a legtöbb helyen. Ellenőrizhetővé válunk, tudni lehet rólunk, hol és kikkel vagyunk, és ez el is vesz valamit a személyiségünk titokzatos részéből. Valamelyest az önálló létezésünk szűnik meg, az, ahogyan a társas kapcsolataink nélkül élünk és gondolkodunk. Visszakövethetőek a hívásaink, visszaolvashatóak az üzeneteink. Minden szavunk kőbe van vésve, mert amit egyszer leírtunk, azt nem törölhetjük ki végleg. Ez az egész olyan, mintha elveszítenénk a kontrollt a pillanatnyi hibáink felett, hiszen azok még mélyebb nyomokat hagynak. De ez nemcsak a hibáinkat illetően igaz, hanem a jó dolgokról szólva is. Egy-egy dicséretet, vallomást, kedves szót, szeretetteljes üzenetet néhány fotó vagy képernyőfotó segítségével elmenthetünk az örökkévalóság számára. Vagyis a magunk számára, hiszen a jövőbe mutatóan senkit nem fognak ezek a személyes üzenetek érdekelni, rajtunk kívül.

Van valami megmagyarázhatatlan atmoszférája annak, mikor visszaolvasunk egy beszélgetést. Kellemesen jóízű, meleg érzés önt el bennünket, amikor egy számunkra pozitív élményt újra átélünk egy ilyen felidézés által. Sőt, ha egy negatív hangvételű üzenetváltást olvasunk újra, azzal csökkenthetjük a ránk gyakorolt hatását, míg végül a folyamatos újraélés következtében teljesen semlegessé nem válik.

De miért jó nekünk, ha ezeket az egyszeri élményeket újra és újra felidézzük? Egyrészt a biztonságérzetünket okolhatjuk miatta. A múltbéli események már biztos véggel bírnak. Ismerjük a legtöbb körülményt, látjuk a folytatást, a következményeket. Tudjuk, mire számíthatunk, hiszen már lecsengett dolgokról van szó. Olyan, mintha ugyanazt a filmet néznénk meg állandóan. Megnyugtat minket, ha egy megszokott forgatókönyv szerint tekintjük az eseményeket, és ez a megszokás a már lezajlott beszélgetéseink felidézése közben is megvan.

A biztonságos, kiszámítható és ismert múltban ragadni kényelmes, olykor kellemes is. Ugyanakkor könnyen tévhitekbe és hamis nyugalomba sodorhat bennünket, ami nehezebbé teszi az alkalmazkodást az aktuális helyzetekhez. Ezért jól gondoljuk meg, mibe kapaszkodunk, minek engedünk teret, és mire alapozzuk a hangulatunkat, mert olykor sokkal több nehézséget okozhatunk, mint amennyit nyerünk a pár kellemes perc miatt.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.