Menü

Betegségek, amelyek a hajadról árulkodnak

Nem csupán a hajad szépségének, hanem az egészségi állapotának megőrzése is nagyon fontos. A hajproblémák, mint a hajhullás vagy a töredezés ráadásul nemcsak esztétikai probléma, hanem a szervezeted figyelmeztető jele is lehet, hogy valami nem működik jól.

Száraz, gyenge, vékonynak látszó haj

A túl száraz haj mögött számtalan ok állhat, akár a hajfesték vagy a hajszárító használata, sőt az uszodai víz is. De amikor a hajszálaink vékonyabbá válnak, az arra is utalhat, hogy a pajzsmirigyünk gyengébben működik, azaz pajzsmirigy-alulműködés miatt változott meg a hajunk minősége. Persze, csak a fej szőrzetünk állapotából még nem feltétlenül kell erre következtetnünk, de amennyiben más jelek is társulnak ehhez - testsúlygyarapodás, csökkent pulzusszám vagy fáradtságérzés - akkor ideje orvoshoz fordulnunk és a pajzsmirigy működésünket ellenőriztetnünk, amelyet egyszerű vérvizsgálattal el is lehet végezni.

Zsíros haj

A hajon észlelhető zsír valójában faggyú, amely a hajszálakat hivatott megvédeni a külső, károsító hatásoktól. Ha túl gyakran mossuk, elmossuk ezt a réteget is, a szervezet ezért fokozottabban kezd faggyút termelni, emiatt a haj még gyorsabban zsírosodik.Káros következménye is lehet annak, ha a haj zsírosodik. A faggyúmirigyek túlzott működésére visszavezethető zsírosodás a fiziológiai pH-érték elmozdulását, valamint a mikrobák és gombák megtelepedését is eredményezheti.

Férfiak kopaszodása

A férfiak hajhullásáért 90%-ban a genetika felelős. Noha a jelenség örökletes, nagyobb mértékben befolyásolhatja az anyai ág, mint az apai. Tehát, ha tudni szeretné, mit várhat, nézze meg az anyai nagyapja haját! A férfiak kopaszodása gyakran a halántéknál kezdődik, majd a fejtetőn folytatódik. A finaszteridtartalmú készítmények lassítják a hajhullást!

Nők kopaszodása

A korral járó hajelvékonyodás az egész fejen jelentkezik, ám a hajhullás leginkább a fejtetőn. A férfiakkal ellentétben a nők ritkán kopaszodnak meg teljesen, és sokkal lassabban hullik a hajuk, mint a férfiaknak. A közhiedelemmel ellentétben a hosszú haj nem terheli meg a hajhagymákat, nem okoz hajhullást. A hajmosás sem okoz hajhullást, ilyenkor csak az a haj hullik ki, ami amúgy is kihullana. Az 5%-os Minoxidil napi egyszeri használata segíti a haj növekedését és megakadályozza annak elvékonyodását.

Hajhullás

A hajhullás lehet foltos és szétszórt - diffúz. Mindkettő maradandó kopaszodáshoz vezethet abban az esetben, ha a szőrtüszők és a bennük található hajszemölcs - mely a hajhagyma belsejében található, és vérerek, valamint idegek kapcsolódnak hozzá - elpusztul. Ha azonban a hajszemölcs nem pusztul el, viszont a rajta elhelyezkedő gyors osztódásra képes alapsejtek - más néven mátrixsejtek - szaporodása egy időre megszűnik, átmeneti, fokozott hajhullás, következményeként pedig időleges kopaszság alakulhat ki. A hajhullásért a pajzsmirigy és a vműködésével kapcsolatos rendellenességek is felelőssé tehetőek, de könnyen lehet, hogy női hormonproblémák húzódnak meg a normálistól eltérő hajvesztés mögött. A hajhullás egyik gyakori kiváltó oka továbbá a rossz vérkeringés és az alacsony vérnyomás. A hajcsomókkal tömött fésűt nézegetve jusson eszedbe, hogy vitaminhiányra, egy drasztikus fogyókúrára és a túlzott stresszre egyaránt visszavezethető ez a probléma.Zónás hajhullásnak hívják azt a jelenséget, amikor a haj foltokban hullik. Ezt okozhatja valamilyen pszichológiai rendellenesség, helyi fertőzés, de az sem kizárt, hogy egy gyulladt fog vagy mandula áll a háttérben.

A fehérje építőeleme a hajnak. Ha nem viszed be megfelelő mennyiségű fehérjét a szervezetedbe, a hajad lassabban fog nőni, és a hajszálaid is gyengébbek lesznek. Kerüld el a hajhagymák gyengülését! Vigyél be minden étkezéssel és tízóraival/uzsonnával egy kis adag fehérjét!

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?