Menü

Miért nem szabad gyorsan fogyni?

Erre most magam is legyintek első körben, hogy nekem még a lassú fogyás se sikerül, úgy, ahogy szeretném, de tény, hogy nem egyszer láttam igazán látványos, nagy fogyásokat, mindössze néhány hónap leforgásán belül. Az eredmény, nekem nem esztétikus, s nem tetszetős, ami viszont ennél is fontosabb: nem is tesz jót az egészségünknek.

A nagyobb súlyleadások hirtelenségét nem tudja követni a bőr, ha viszonylag rövid idő alatt dobjuk le azt a 20-30 kilót, akkor megnyúlik, megereszkedik, a karokon megmarad „az integető izom”, a combokon narancsbőr, a has lóg, a bőr megnyúlttá válik. Farmeron keresztül is látszik, hogy ki az, aki lassan fogyott és sportolással erősítette idomait, sportos vonalakkal büszkélkedhet, igaz lassú fogyással, s ki az, aki zsíros, narancsbőrös és petyhüdt lett, viszont gyorsan dobta le a kilóit, s erre még rendkívül büszke is. Melyik éri meg jobban?

Azt szoktam mondani, hogy azt a plusz 5-10-15-20 kilót sem egy hónap alatt rántottuk magunkra, akkor miért kellene azt pár hét alatt ledobni? Senki sem úgy ébred reggel, hogy „véletlen” hízott 20 kilót, az hosszú évek munkájának eredménye, ahogy a fogyás is így kell, hogy történjen. Lehet, hogy olykor úgy érezzük, megy ez nekünk, elkap a sportolási hév, egyre többet és keményebben edzünk, bejönnek az étrendek, az étkezést helyettesítő shakek, a diétás kaják… pillanatok alatt olvadnak a kilók, azonban minél gyorsabban túladnánk a súlyfeleslegünkön, jusson eszünkbe, hogy ezt a testünk igencsak másképp gondolja. Borzasztóan megviseli a gyors fogyás, ahelyett, hogy az elegendő alvásra, folyadékfogyasztásra, megfelelő étkezése, vitaminokra, sportra koncentrálnánk, egyoldalú diétákat követünk és gyors eredményeket ígérő fogyókúrák után kapkodunk, mert a kolleganőnk egyik barátnőjének is mennyire bevált, biztos nekünk is az kell. De nem az kell.

A kampányszerű fogyózást hagyjuk, foglalkozzunk az ésszerű diétákkal, s ha mellé súlyzót ragadunk, nem kell plasztikai sebészhez fordulnunk a megereszkedett bőrrel, amit már csak a szike tud eltüntetni borsos áron. Helyette építsünk izmot a fogyó kilók helyett!

Lehet segíteni a folyamatot étrend kiegészítőkkel, barátunk a kollagén, s egy kondibérlet is sokat segít, feltéve, ha néha el is megyünk vele a terembe. A kollagén egy engedhetetlen természetes fehérje, amely elasztin része segíti, hogy a bőr rugalmas, feszes legyen. Nagyban segít a terhesség, vagy a fogyás után megnyúlt bőr és striák eltüntetésében.

A hirtelen fogyás más okból is kerülendő, hiszen veszélye például a menstruáció kimaradása.

Elég túlzásba vinni a fogyókúrát, s a menstruáció máris rendszertelenné válik, vagy kimarad, elmarad. Ennek oka a koplalás, semmi más. A menstruáció elmaradását akkor sem szabad félvállról venni, ha éppen nem szeretnénk gyermeket, hiszen életre szóló hormonzavarokról beszélünk. Sokszor gondolkozunk a végletekben is, s a ketogén, paleo „zsírt hússal” tábor mellett éppúgy jelen van a zsírbevitelt drasztikusan lecsökkentő csoport is, utóbbi következménye pedig az, hogy a szervezet az epe meghajtásához szükséges tápanyagokhoz sem jut hozzá, innen pedig egyenes út vezet az epekő megjelenéséhez. A gyors fogyással járó koplalást és egyoldalú étkezést, a mindehhez társuló kimerítő edzéseket pedig a pajzsmirigy bosszulja meg legjobban. Ezzel sokszor már későn szembesülünk.

Máris beszéltünk tehát megnyúlt bőrről, narancsbőrről, formátlan külsőről, méregdrága plasztikai sebészről, egészségtelen és egyoldalú koplalásról, menstruáció kimaradásáról, hormonális zavarokról, epeproblémákról, epekövekről, pajzsmirigybetegségekről és a sornak még nincs vége. Ez mind a gyors fogyás szupercsomaghoz jár. Csak ezt annyira nem reklámozzák.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.