Menü

Tippek szorongás leküzdéséhez

A jövő kiszámíthatatlan, ezért teljesen normális, hogy olykor már előre, váratlanul felbukkanó problémák miatt aggódunk, és azon, hogy vajon képesek vagyunk-e kezelni azokat. Gondolhatunk itt mindennapos helyzetekre, csakúgy, mint hosszú távú felelősségeinkre.

A bizonytalanság tolerálása a szorongás kezelésének fontos része. Nem számít, hogy mennyire készülsz fel a jövőre, kiszámíthatatlan és kontrollálhatatlan események így is, úgy is bekövetkezhetnek. Minél inkább el tudod fogadni az elkerülhetetlenséget, annál könnyebb lesz megbirkózni a meglepetésekkel.

Kövesd nyomon a fejlődést! Ha bizonyos időközönként szánsz egy kis időt az összegzésre, megkönnyítik a szorongácsökkentési stratégiák hatékonyságának ellenőrzését. Tudni fogod, hogy a te esetedben mi működik, és mi nem, ha figyeled a szorongást kiváltó tényezőket, a viselkedésedet, a hiedelmeidet, a szorongásod tüneteinek változását. A legjobb, ha ezt egy táblázatban vezeted!

Mozgás. Különösen az aerob, kardió típusú testmozgások (úszás, futás, kerékpározás, aerobic órák) észrevehetően csökkentik a szorongást, de ahhoz alkalmanként legalább 20 perc kitartó edzésre van szükségünk. Hosszú távon jelentős változás érhető el.

Más perspektívából nézik a dolgokat
A szorongás a félelem egyik velejárója, de ezt a legtöbbször magunknak generáljuk. Tegyük fel, hogy egy munkahelyi projekt kapcsán ki kell állnunk a többiek elé beszélni. Az első forgatókönyv, ami a legtöbbünk fejében lejátszódik, hogy valamilyen gikszer miatt megszégyenülünk a kollégák előtt. Pedig gondolhatnánk arra is, hogy azért kaptuk mi a feladatot, mert képesek vagyunk elvégezni, és bebizonyíthatjuk, hogy kezünkben tartjuk az irányítást. A szemléletváltás sok felesleges stressztől megkímélhet bennünket, érdemes tehát mindent több szemszögből is megvizsgálni.

A meditáció segítségével könnyedén megszabadulhatunk a belsőnket görcsbe rántó idegességtől, ám ha épp nincs arra mód, hogy relaxált állapotba kerüljünk, akkor figyeljünk a légzésünkre. A pszichológusok is tudják, hogy a koncentrált légző technikák megnyugtatóan hatnak a testre és a lélekre, és lecsendesítik az elmét – ezzel kapcsolatban korábban mi is adtunk néhány hasznos tippet.

Talán kicsit furcsán hangzik, hogy egy pszichológus terapeutához jár, de mivel ők is emberek, adódhat olyan probléma az életükbe, amit egyedül nem képesek megoldani. A mentális egészségnek kifejezetten jót tesz, ha segítséget kérünk, amikor a szorongás állandósul az életünkben és a fenti tippek sem segítenek.

A kiegyensúlyozott élet csökkenti az összevisszaságból adódó szorongást. Ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, a karrierünk és magánéletünk harmóniájára, illetve arra, hogy kellő időt töltsünk a saját lelkivilágunk ápolásával, akkor a nehézségeket is könnyebben vesszük majd, hiszen van egy megszokott „menetrendünk” ami irányt mutat a káoszban is. Nekünk ez már több esetben is segített kimászni a gödörből.

A szorongás sokunkat érintő probléma, amellyel érdemes foglalkozni. Ha odafigyelünk rá, és kezeljük, jobb lesz a közérzetünk, kiegyensúlyozottabb életet élhetünk.

Szerző :Udvari Fanni

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

Ne éljünk a múlt fogságában

Az elmúlt években folyamatos veszteségélmények és válságok között élünk, erre pedig rárakodnak az egyéni gondok is. A krízisek egyik jellemzője a bizonytalanság. Elengedni valamit, vagy küzdeni érte? Ez a fajta ellentmondásosság meggondolatlannak tűnő, vagy látszólag teljesen érthetetlen, irracionális döntésekhez vezethet, viszont lehetőség is egyúttal. Az alábbi cikkben arra kaphatunk válaszokat, hogy milyen módszereket, gondolatokat vethetünk be az elengedés érdekében.