Pattanásos bőr ellenszerei
- Dátum: 2019.09.02., 03:36
- Udvari Fanni
- baktérium, bőr, elasztin, étkezés, hámsejt, hidratálás, kezelés, kollagén, levegő, olivaolaj, pattanás, természet
A pattanások akkor jelennek meg, amikor a bőr felszínén található faggyúmirigyek valamiért blokkolódnak. Ezek a mirigyek termelik a sebumot, mely felelős a bőr savköpenyének kialakításáért. Amennyiben túl nagy mennyiségű sebum termelődik, és az elhalt hámsejtek sem tudnak leválni a bőr felszínéről, akkor egy lágy „dugó” alakul ki, mely a bőrön lévő baktériumok ideális táptalaja. Emiatt a bőr könnyen be is gyulladhat és megjelenik az akne.
Citrom
Friss és szép lesz a bőröd, ha hetente egyszer (többször nem kell!) egy félbevágott citrommal átdörzsölöd. Nemcsak a pattanásokat űzi el, hanem a pattanások után maradt barnás foltokat is eltünteti.
Teafaolaj
Ez egy nagyon erős természetes gyógyír antibakteriális hatásának köszönhetően. Vigyázz, hogy olyan olajat használj, ami 100% tisztaságú. Pár cseppet hígíts fel egy kevéske vízzel, majd ebbe márts egy vattapamacsot és tedd a pattanásodra! Nagyon gyorsan leszárítja, és az illata is frissítő.
Fekete bors és aludttej
Végy egy evőkanál fekete borsot, és keverd össze aludttejjel. Kend a pattanásos területre, majd hagyd megszáradni. 5-7 perc után mosd le. Hatékony módszer a mitesszerek ellen.
Zabliszt és joghurt
Keverj össze egy tálban 2 evőkanál zablisztet, 3 evőkanál joghurtot, adj hozzá egy evőkanál citromlevet, és egy teáskanál olívaolajat. Mosd meg a kezeid, majd kend be vele az egész arcod. Hagyd hatni 5-7 percig, majd öblítsd le hideg vízzel. Kiválóan eltünteti a mitesszereket.
Paradicsomlé
Normális esetben a zsíros bőr együtt jár a pattanással. Amennyiben száraz a bőröd, és pattanások jelennek meg rajta, íme az ideális kezelés. Végy egy kevés paradicsomot és készíts belőle pürét, majd fagyaszd le (például jégkocka tartóban). Tartsd őket fagyasztóban, majd a nap folyamán többször finoman dörzsölgesd velük az arcod. Ismételd ezt minden nap, így hatékonyan küzdhetsz a pattanások ellen.
Teafilter
Áztass ki 2 tea filtert meleg vízben. A nedves filtereket nyomd kétszer-háromszor a pattanásaidra, majd hagyd őket megszáradni. Kis idő múlva öblítsd le.
Korlátozd a tejtermékek fogyasztását!
Tanulmányok igazolják, hogy a túl sok tejtermék fogyasztása gyorsítja a faggyúmirigy-termelődést. Nem mindegy tehát, hogy miből mennyit eszel vagy iszol.
Csökkentsd a cukorbevitelt!
A cukorevést korlátozd egy héten egy alkalomra. Persze gyümölcs formájában, mint amilyen a dinnye, vagy a különféle bogyós termések, nyugodtan eheted, de egyébként nem. A cukor ugyanis az egyik fő bűnös abban, hogy megemeli az inzulin termelődését. Tehát, tartsd a cukrot a polcon, és csak egyszer egy héten egyél belőle, de akkor se túl sokat.
A nyers krumpli szintén hatásos
Mosd és pucold meg, vágd félbe, majd dörzsöld át vele a bőrt, és nyomd pár percre a pattanásra. Hagyd megszáradni az arcodat, és csak jóval később mosd le.
Ha van otthon banán, ki ne dobd a héját! Inkább dörzsöld meg vele jól a pattanást, mert tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és ezeknek köszönhetően segíti a bőr regenerálódását és a pötty eltüntetését.
Szellős öltözék
Ha a pattanások a ruhával fedett területeken jelentkeznek, például a háton, a mellkason, a vállon, ajánlatos jól szellőző, nem műszálas ruhadarabokat viselni!
Olívaolaj
A hegesedések gyógyítására használj olívaolajat. Biztos furának tartod, hogy pont az olaj tudna bármilyen módon segíteni a pattanások ellen, de az olívaolaj megfiatalítja, szárítja és gyógyítja a bőrt, így megelőzi a pattanásosodást. Kenj a bőrödre egy sós-olivaolajas mixet, majd öblítsd le melegvízzel.
Fura de hatásos: tojásfehérje
Oké, elsőre lehet, hogy kicsit szokatlannak tűnik, de hidd el, nem bánod meg, ha kipróbálod! Csak annyi a dolgod, hogy leválasztod róla a sárgáját, aztán felvered egy picit, és rákened a pofidra, majd rajtahagyod 15-20 percig. Az eredmény már ezután látványos lesz, egy nap után pedig a pattanásokat sehol sem találod majd!
Gyömbér
A gyömbérben található shaogal és gingerol hatékony gyulladásgátló, valamint antioxidáns. Pattanások ellen a gyömbérből készített lemosó teát alkalmazzuk. Nyugtatja a bőrt, gyorsítja a gyógyulást, a gyulladt aknék megszüntetésére is alkalmas.
Szőlőmagolaj
bővelkedik antioxidánsokban, ráadásul antimikrobiális hatású, ezért a szőlőmagolaj rendkívül hatékony pattanás elleni szer. A benne található linolsav különösen a gyulladt pattanások kezelésében segíthet. További előnye, hogy ösztönzi a kollagén- és az elasztin termelődését, így a bőrt is feszesíti, valamint kitisztítja az eltömődött pórusokat. Ne ijedjünk meg a szőlőmagolajtól, ugyanis könnyen és nyom nélkül felszívódik, miközben nagyszerűen hidratálja a száraz bőrt, illetve zsírosodás esetén mérsékli a faggyútermelést.
A mérsékelt napfény és friss levegő kedvezően hat a pattanásokra, kifejezetten napoztatni vagy szoláriumoztatni azonban nem szabad.
Szerző:Udvari Fanni
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.