Menü

Lakótárs-etikett frissen költözőknek

Ahogyan beteszed a lábad abba a lakásba/szobába, amit ezentúl megosztasz valakivel, olyan bűvös világ határain lépsz át, amelyet csak azok érthetnek, akik hasonló helyzetben vannak. Ha idegen az illető, akinek a szennyese a tiéd mellé kerül ezentúl, az még bonyolultabbá teszi a helyzetet. De ne hidd, hogy az ismerősök mellett lakás sokkal könnyebb. Minden egy nagy kompromisszum, amelyben hiába kedveznek neked, úgyis vesztesnek fogod érezni magad. Kivéve akkor, ha már az elejétől helyén kezeled a dolgokat.

Állítsatok fel közös szabályokat, melynek mindketten eleget tudtok tenni. Ne várj el a lakótársadtól lehetetlent, de te se kötelezd magad olyanra, amit csak nagyon nagy erőfeszítések és lemondások árán tudsz betartani! Ne főzz minden nap, ha nincs rá időd, ne vásárolj be a másik helyett, ha magadnak is nehéz, és ne mondd azt, hogy későn kelsz, ha korán reggel dolgod van! Egyszerű a dolog, játssz nyílt lapokkal! Pontosan számolj be arról, hogy te mit tudsz nyújtani a másik felé, és pontosan írd körül azt, hogy mi az, amiben segíteni tudod az ő mindennapjait. Ugyanerre kérd meg őt is, és ha lehetetlen helyzettel találjátok szembe magatokat, próbáljátok közösen megoldani. Ha nem sikerül, legalább tudjátok, és kisebb az esély rá, hogy gyakori konfliktusforrás lesz.

Légy tekintettel arra, hogy ez nemcsak a te élettered. Akárhányan is vagytok egy fedél alatt, mindenkinek tennie kell a jó viszonyért. Nem szabad a társaidat kellemetlen helyzetbe hozni, mert ez csak bosszút és konfliktust vonz magával. Inkább próbáld meg kitapasztalni, mi az, amivel a kedvében járhatsz a többieknek, és mi az, amiben egy kicsit te is kérhetsz valami pluszt.

Ne teregesd ki soha a lakótársak titkait másoknak! Természetes, hogy akaratlanul is többet tudtok meg egymásról, ha együtt laktok. De ez nem jelenti azt, hogy visszaélhetsz azokkal az információkkal, melyet ez a közös tér szolgáltat neked. Sem a másik alvási szokásait, sem egészségügyi problémáit nem etikus felemlegetni, főképp nem másoknak. Ha pedig veled teszik meg, rögtön szólj, hogy ez helytelen és neked rosszul esik. Az egyenesség és a szolidaritás elengedhetetlen egy ilyen érzékeny kapcsolatban.

Ne adj okot bizalmatlanságra és ne is bizalmatlankodj! A bizalommal való visszaélés és a bizalom hiánya teljesen megöl egy kapcsolatot, ha pedig együtt laktok, ennek még nagyobb a tétje. Ne provokáld ki a másikból a titkait, ne vedd el a holmiját, tartsd tiszteletben a magánszféráját, és ugyanezt várd el tőle is! És csak akkor indíts ilyen témájú vitát, ha teljesen biztos vagy benne, hogy megsértettek vagy megkárosítottak. Mindenféle gyanúsítgatás tönkreteszi a jó emberi viszonyt, de még a tűrhetőt is.

A közös lakás/szoba kényes pontja az emberi kapcsolatoknak, ezért sok engedményt kell tennünk a békesség és a nyugalom érdekében. Azonban virágzó barátságokhoz juttathat minket, ha képesek vagyunk túljutni a nehézségeken.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?