Menü

Jelek, hogy alacsony az érzelmi intelligenciád

Mire „jó” az EQ?

Az EQ segít eligazodni az érzelmi dimenzióban, lehetővé teszi, hogy mások emócióit megértsük és feltárjuk az ok-okozati összefüggéseket. Mondanunk sem kell, hogy ez a fajta képesség elengedhetetlen például egy olajozottan működő vállalati környezetben, ahol egyszerűen nincs idő, sem energia cégen belüli konfliktusokkal foglalatoskodni nap mint nap, de egy családban sem árt, ha egymás arcáról le tudjuk olvasni az adott érzelmi állapotot.

Nehezen érvényesíted magad

A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek képesek a jó modort, az empátiát és a kedvességet egyensúlyban tartani az önérvényesítés és a határaik meghúzásának képességével. Ez a kombináció ideális a konfliktusok kezeléséhez, azonban ennek hiányában viselkedésünk passzívvá vagy túlságosan agresszívvá válik.

Nem tudod elengedni a negatív érzelmeket

Gondolj egy olyan fenyegető helyzetre, amitől a tested harci üzemmódba került, ami küzdelemre vagy menekülésre kényszerített. Amikor veszély fenyeget, ez a reakció nagyon fontos a túlélés szempontjából, de amikor ez a veszély már rég elmúlt, a stresszhez való ragaszkodás rombolja a testet, és akár olyan egészségügyi következményei is lehetnek, mint a magas vérnyomás vagy a szívelégtelenség.

Könnyen megsértődsz

Ha tudod, ki vagy, magabiztos és nyitott vagy, mások nem tudnak egykönnyen feldühíteni. Az sem jelenthet gondot, ha mások ugratnak, hiszen képes vagy mentálisan vonalat húzni a humor és a lekicsinylés között.

Nem ismered a gyenge pontjaidat

Mindenkinek vannak gyenge pontjai– olyan helyzetek és emberek, amelyek és akik impulzív válaszokra sarkallnak minket. A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek ismerik ezeket a gyenge pontokat, és arra használják ezt a tudást, hogy kikerüljék azokat a szituációkat és embereket, akik nem a legjobbat hozzák ki belőlük.

Hamar ítélkezel, és utána vehemensen véded az álláspontodat

Az alacsony EQ-jú emberek gyorsan alkotnak véleményt, és csak azokat a bizonyítékokat veszik figyelembe, amelyek alátámasztják a véleményüket, az ellenérveket pedig figyelmen kívül hagyják. Akár orrvérzésig is kiállnak helytelen véleményük mellett, ami különösen veszélyes a vezetők esetében, amint átgondolatlan ötleteik a csapat stratégiájává válnak

Az EQ fejlesztése

Az érzelmi intelligenciánk a korral fejlődik és változik, erősödik. Azoknál a felnőtteknél, akiknél ez nem fejlődik ki, az érzelem kimutatása nagyon egyszerű, olyan mint a kisbabáknál. Sírás, hisztizés, kiabálás.

A kisgyermekkor után a legjobban tinikorban fejlődik az EQ, hiszen ebben az időszakban rengeteg új emberrel és szituációval találkozunk. Ezeket az érzéseket ne utasítsuk el! Tudatosítsuk őket, és ne féljünk megismerni más emberek érzelmeit. A másokra való odafigyelés nagyon fontos. Ezáltal rengeteg dolgot fedezhetünk fel akár magunkban is.

Az érzelmi intelligencia folyamatosan fejleszthető. Van olyan ember, akinek többet kell dolgoznia rajta, de a végeredmény ugyanaz: fejlődés.

Értsük meg és éljük át az érzéseket, így könnyebb lesz kezelni a mindennapi helyzeteket!

Szerző:Udvari Fanni

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

Ne éljünk a múlt fogságában

Az elmúlt években folyamatos veszteségélmények és válságok között élünk, erre pedig rárakodnak az egyéni gondok is. A krízisek egyik jellemzője a bizonytalanság. Elengedni valamit, vagy küzdeni érte? Ez a fajta ellentmondásosság meggondolatlannak tűnő, vagy látszólag teljesen érthetetlen, irracionális döntésekhez vezethet, viszont lehetőség is egyúttal. Az alábbi cikkben arra kaphatunk válaszokat, hogy milyen módszereket, gondolatokat vethetünk be az elengedés érdekében.