Menü

Kelj a nappal!

Hogy a túróba tudsz Te 5 órakor felkelni? Hallom folyamatosan ezt a kérdést hatalmasra nyílt szemű, csodálkozó ismerőseimtől, kollegáktól, akik valószínűleg őröltnek tartanak. A válaszomban pedig soha, semmi titokzatos nincs. Szeretem a reggeleket, ennyi

Miért? Mert ilyenkor sportolok, futni megyek és ezt a szokásomat nem cserélném el semmiért. Ha azonban nem sportolnék, akkor is a csodálatos reggeleket tartanám a napom fénypontjának, mert egészséges a korán kelés! Ki korán kel, aranyat lel - tartja a közmondás, s bár aranyat ugyan nem, de sok minden mást megtaláltam a hajnali kelés által, amitől gazdagabb lettem. Egy egyetem kutatói szerint a napfény jótékony hatással van a testtömegindexre, s a betegségek kialakulására is kisebb esélyük van azoknak, akik az első napsugarakkal ébrednek.

Nyilván a korán kelésnek van előzménye, mégpedig a korai lefekvés és pihenés. A hajnal kettőig tartó chatelés a közösségi oldalakon nem a korán kelést hivatott segíteni. Aki akkor fekszik le, mikor én kelek, annak valóban nehéz elmagyarázni, hogy mi a jó egy reggeli futásban. Első lépésben tehát ki kell iktatni az éjszakai képernyőbámulást és alvásra cserélni, a késői fekvés amúgy sem tesz jót az egészségünknek: kifejezetten rosszat tesz a vércukorszintnek, de a koszorúér-betegségek és anyagcserezavarok is kialakulhatnak.

A depresszióra is kevésbé hajlamosak azok, akik az első napsugarakkal ébrednek, szinte elképzelhetetlennek tartom a felkelő nappal és az illatos, gőzölgő kávéval a kezemben, futócipővel a lábamon, hogy azt gondoljam, micsoda szerencsétlen nap ez a mai!

A csodálatos hajnali „érintkezés” a természetes napfénnyel hatással van a depresszióra való hajlamra, sokkal kisebb lehet a kedélybetegségek kialakulásának esélye, míg azok, akiket visszahúz az ágyuk, és képtelenek felkelni időben, reggel kapkodnak, elkésnek, stresszesebbek, s nagyobb eséllyel válnak depresszióssá, illetve hajlamosabbak az elhízásra is.

A koránkelésnek hihetetlen sok pozitív hatása van, de ezt csak akkor fogjuk megtapasztalni, ha valaki huzamosabb időn át megpróbál eszerint a bioritmus szerint élni, korábban feküdni, korán felkelni, esetleg a reggeli órákat a sportolásnak szentelni.

Képzeljünk el egy laza kocogást a felkelő nap fényében, vagy biciklizést a napsugaras mezőket átszelő bicikliutakon. Ez az igazi doppingszer és kedélyjavító, nem a cigaretta, energiaital és a péksütemény, miközben unottan baktatunk a munkahelyünkre. A reggeli rituálém soha nem cserélném el fél óra lustálkodásra, még hétvégéken sem!

Természetesen tudjuk, hogy vannak olyan foglalkozások, ahol éjszaka ébrenlétre van szükség, őket nem sorolom a reggeli lustálkodók csoportjába, ám nekik is javaslok egy állandó „én-időt”, egy nyugodt napszakot, amit esetleg sportolásra, önmagukra fordíthatnak.

A koránkelésnek is természetesen van hátránya, hiszen ezzel az esték, éjszakába nyúló mozizások, filmezések, netezés, chatelés, esti nasizás, késői vacsorák elvesznek, viszont ettől még rengeteg minőségi időnk marad és bár veszítünk az estéből pár órát, a reggeli koránkeléssel számos más dolgot nyerhetünk, ami talán eddig hiányzott az életünkből. Jó reggelt!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.