Menü

Hogy aludjak 30 fokban?

Jó kérdés. Magam is azért kutatok a megoldás után, mert pár napja éjjel csak forgolódom, nézelődök, és óránként ránézek a telefonra, mennyi az idő, miközben rettentő melegem van. Ezzel pedig az a baj, hogy másnap napközben még fáradtabb és tikkadtabb az vagyok otthon, vagy a munkahelyemen. Váratlanul köszöntött be a kánikula, s a számunkra szokatlan hőségben jelentősen romlik az alvásunk minősége. Néhány egyszerű módszerrel azonban újra pihentető lehet az alvás.

A pihentető alvás egyik legfontosabb feltétele lenne a megfelelő hőmérsékletű hálószoba, ami hőségriadó idején - hacsak nincs klíma a szobánkban, nálunk nincs – szinte lehetetlen megoldani. Sajnos a napközbeni forróság után – hiába sötétítünk be napközben - a lakás éjszakára sem hűl le, így nem lehet kellemesen aludni. A szoba hűtésére talán egy ventilátor nyújthat megoldást. Ha valaki klímaberendezést használ, azt mindenképpen tanácsos 1-2 órával a lefekvés előtt bekapcsolni, majd alvás előtt kikapcsolni.

Ha a szobánkat nem sikerül lehűteni, akkor próbálkozzunk meg a testünk hűtésével. Erre a legegyszerűbb módszer a langyos vízzel történő zuhanyozás, vagy vizes borogatás alkalmazása azokra a helyekre, ahol érezni a pulzust: csuklóra, karra, halántékra, bokára. A borogatás helyett jégkockával is végigdörzsölhetjük a végtagjainkat.

Én már húztam magamra vizes lepedőt is, az ember sok mindent kipróbál. Ha jól akarunk aludni, a vacsorát tegyük pár órával a lefekvés előtti időszakra, s kerüljük a zsírosabb, nehéz ételeket, s a koffeintartalmú- illetve alkoholos italokat, mert ezek is nehezítik az elalvást.

Lefekvéskor gyakran csak egy kis alsóneműt adok a gyerekekre, a takarózáshoz is elég ilyenkor egy vékony pamutlepedő, igaz a kisebbik fiam kedvenc mesefigurás takarója ilyenkor is elmaradhatatlan, de szerencsére kiveszem belőle az ágyneműt, s elég csak a huzattal takaróznia.

Ha nincs klímánk (nincs) és mostanában nem is fogunk venni (nem) akkor alkalmazhatjuk azt a trükköt is, hogy hajszárítás nélkül, vizes hajjal fekszünk le pihenni. A vizes haj szép lassan párologva hűti a testünket, bár ennek a módszernek számos ellenzője is akad, akik baktériumtenyészethez hasonlítják az átnedvesedett párnát, így ők nem ajánlják a hajszárítás nélküli lefekvést. A kánikula idején este is fokozottan érvényes, hogy igyunk sokkal, sokkal több vizet, s amiatt ne aggódjunk, hogy egész éjjel a mosdóba fogunk járni. Egy pohár vizet érdemes elérhető távolságban tartani magunk mellett éjjel, ami frissítő hatású, s javítja az anyagcserét is. Érdekes dolgot olvastam a pizsamafagyasztásról. A hálóruhánkat célszerű beletenni egy műanyag zacskóba, majd bedobni a fagyasztóba 10-15 percre lefekvés előtt, mert ez friss és hűvös érzést ad, ami megkönnyítheti az elalvást.

Ha semmiképp nem sikerül lehűteni a hálószobát, költözzünk a lakásunk, házunk hűvösebb helyiségeibe, vagy a teraszra. Abban sincs semmi rossz, ha a szabad ég alatt alszunk. Ki kell próbálni! Jó pihenést! Én most indulok aludni.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.