„Öt miért” a problémák megoldására és megelőzésére
- Dátum: 2019.04.24., 05:29
- https://www.healthguidance.org/entry/20025/1/how-using-the-five-whys-can-help-you-to-solve-and-prevent-problems.html
- egészség, kérdés, megelőzés, miért, módszer, probléma, probléma megoldás, technika
Az „öt miért” egy mentális feladat, amelyet számos módon lehet alkalmazni. Gyakran az önsegítő guruk javasolják a használatát, hogy megtaláld a hívó szót azáltal, hogy eljutsz céljaid és szándékaid gyökereihez. Ezen alkalmazási lehetőségen túl azonban rettentő hatékony eszköze lehet problémák megoldásának és megelőzésének.
Miért éppen az „öt miért”?
Az „öt miért” technikát eredetileg Sakichi Toyoda fejlesztette ki az 1930-as években. Sakichi iparos és feltaláló volt, akit Japán 1930-as években lezajló ipari forradalmának kulcsfigurájaként tartanak számon. Így, amikor eredetileg létrehozta ezt az eszközt, azzal a szándékkal hozta létre, hogy a munkahelyeken felmerülő problémák megoldásában segítsen.
A folyamatos alapvetően magába foglalja a probléma meghatározását, azután pedig a „miért” kérdés feltevését öt egymást követő alkalommal azért, hogy elérjünk a gyökerekhez, és ha lehet, egy megoldáshoz vagy megelőző intézkedéshez.
Lentebb egy példát olvashattok:
A probléma: A kliensed azzal fenyegetőzik, hogy visszamondja a rendelést.
Miért: Mert későn szolgáltattad neki a munkát.
Miért: Mert egy jelentés visszaérkezésére vártál.
Miért: Mert az nem lett időben befejezve.
Miért: Mert a nyomtatóban nem volt festék.
Miért: Mert nem rendeltek elég festéket.
Ez egy lehetséges megoldást ad neked (találj egy másik helyet, ahol kinyomtathatod a jelentést), valamint megakadályozhatod, hogy ez az eset a jövőben még egyszer megtörténjen (bizonyosodj meg róla, hogy nagytételben rendeljenek nyomtatófestéket).
Hogyan használd az „öt miértet”?
Az „öt miért”-et használva lényegében azt jelenti, hogy visszatérünk a gyerekkorunkban alkalmazott gondolkodásmódhoz: tehát mindent megkérdőjelezünk. Ez a magatartás valószínűleg idegesítette a szüleinket, mindazonáltal egy rendkívül hatékony módja a problémák diagnosztizálásának akár munkahelyről, akár az élet más területeiről van szó.
Ahhoz hogy használni tudd, mindössze annyit kell tenned, hogy kimondd a problémát, ahogy látod. Ott pedig már csak fel kell tenned magadnak a kérdést: „miért?”, és egyértelmű választ adni rá. A folyamatot öt alkalommal kell megismételned, míg végül tényleg eljutsz a probléma forrásához. Koncentrálj a válaszaidra, és emlékezz rá, hogy a cél az, hogy mélyebbre áss.
Megjegyeznénk, hogy az öt igazából egy tetszőleges szám. Valójában annyiszor teszed fel magadnak a kérdést, ahányszor csak szükséges. Talán azt veszed észre, hogy két vagy három kérdés elég, vagy esetleg ötnél is tovább kell folytatnod. Néha, ha továbbmész, észre fogod venni, hogy számos probléma van a közelben, és számos megoldás is van az úton.
Próbáld ki az „öt miért” használatát legközelebb, ha problémába ütközöl, és lehet, hogy észreveszed, hogy új megvilágításba helyezi a szituációt.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.