Menü

Miért van szükségünk sematikus dolgokra az életünkben?

Bárki alátámaszthatja, aki szereti a Star Wars-t vagy a Harry Pottert, hogy igenis hősfigurákra épülő történetek. E hősök (Dr. Szilárdi Réka pszichológus szerint) ugyanarra a sémára épülve váltak hőssé, alapul véve a kollektív tudattalanunkat. Vannak bizonyos alapvető dolgok, amelyeket nem kell elmagyarázni ahhoz, hogy megértsük és egyet értsünk benne. Ilyen elemek például a jónak való szurkolás a rosszal szemben, a nehéz helyzetben lévő szereplő iránt tanúsított empátia, a boldog befejezésre való igény, valamint a konfliktushelyzetben tanúsított hősies viselkedésre való igény.

Ezeket a dolgokat azért igényeljük, mert útmutatást adhat a saját életünkhöz, és anélkül juthatunk hozzá viszonylag jól vizualizálható tapasztalathoz, hogy valóban átélnénk a kritikus helyzeteket. Ez azonban olykor torz önértékeléshez vezet, és félrevezethet minket a döntési helyzetekben, Mégis igényünk van arra, hogy a nehézkes út végén megnyugtató végkifejlet várjon minket. És mivel ez a való életben nem mindig történik meg egyértelműen, szeretjük legalább látni, hogy így elhiggyük, hogy a mi életünkben is előfordulhat.

A filmes világ nagyon szereti az olyan tipikus történeteket, amelyek reménytelen szerelemről, két különböző anyagi és társadalmi helyzetű ember kapcsolatáról, vagy rossz útra tért jó emberekről szólnak. Ezek mellett a történetek mellett manapság egyre nagyobb keletje van az olyan filmeknek is, amelyek betegségről és az abból való gyógyulásról, vagy a gyász feldolgozásáról szólnak. Ez részben azért is lehet, mert egyre többek tudatában van benne a lehetőség, hogy egy betegség vagy baleset bárki életében előfordulhat, ám ezek megoldása és feldolgozása nem olyan egyszerű, és még szükségünk van külső útmutatásra. Sőt, ilyenkor látni szeretnénk, hogy van élet, méghozzá elviselhető, normális élet a tragédiák után és mellett is. Erre pedig muszáj emlékeznünk a nehéz helyzetekben.

Viszont ezek a történetek, bármennyire is valóságosnak tűnnek, nem teljesen azok. Hiszen az ember agyába kódolva van a vágy a megnyugtató befejezésre. Ha ez egy filmben nem történik meg, az a fejünkben anomáliát, az elménkben pedig nyugtalanságot okoz. Mégis manapság kezdjük felfedezni azokat a történeteket, amelyekben nem minden fekete-fehér, jó és rossz, hanem összetettebb karakterek és események állnak a középpontjában, és a befejezése inkább realista, mint megnyugtató. Hiszen az életünk eseményei sem mindig megnyugtatóak, nem mindig végződnek boldogan.

Összességében tehát elmondható, hogy mindaddig, amíg az emberek a jó-rossz tengely mentén működnek, és az életük eseményeit vetítik rá a filmes és olvasott tapasztalataikra, addig szükség lesz a sémákra épülő történetekre is. De emellett mindig látnunk kell olyan történeteket is, amelyek ezektől különböznek. Hiszen a filmek nem csupán szórakoztatnak, hanem tanítanak is.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.