A McKenzie torna nyomában
- Dátum: 2019.03.08., 19:08
- Vass Attila
- betegség, gyógytornász, hát, hátfájás, kezelés, megelőzés, módszer, orvos
A McKenzie tornáról már szinte mindenki hallott. Nekem is ezt írták ki a hátfájásom kezelésére. A módszer kétségkívül remek, a világ 40 országában alkalmazzák. Az alapja, hogy egy erre kiképzett, szakintézeti oklevéllel rendelkező szakember (többségében gyógytornász) alapos állapot felmérés során a gerincbetegségeknél fellépő fájdalom lokalizációját követően egy közös munkában elnyújtja és megszünteti azt. A lényeg, hogy a beteg aktívan részt vegyen és 'meggyógyítsa' önmagát. Sok hazai, otthoni gyakorlást igényel, amelyhez sok türelem szükséges. Emellett nagyon fontos, hogy őszinték legyünk a kezelőnkkel, mert nem mindenkinél alkalmazható ez az eljárás, a fájdalom centralizáció nem mindig megoldható. Például ha különféle a gyulladásos betegségek, a tumoros megbetegedések és a súlyos csontritkulás van a háttérben, akkor sajnos ellenjavalt. Tehát, korán sem jó minden állapotra ugyanaz a gyakorlat. Kimondható, hogy ez a tornasor a nyugati orvoslás elvein alapuló, biomechanikailag, élettanilag és anatómiailag is alátámasztott hozzáállás/kezelési rendszer.
A sok előnye közül az egyike ennek a módszernek, hogy segédeszközmentes. Emellett a sok apró gyakorlat a mozgásszervi problémák okait, amelyek lehet a napközbeni egyoldalú terhelés vagy a hosszú ideig tartó ülés, kiegyenlíthetjük a nap folyamán többször végzett ellentétes irányú mozgással. Maga a módszert, ezt a mechanikus diagnózist és kezelési elvrendszert a fájdalom egyéni mozgásáról, is így fedezte fel és dolgozta ki az angolszász névadó orvos.
A személyre szabott segítség, feladatsor kialakításakor figyelembe veszi a szakember a páciens életmódját, hogy a lehető legkönnyebben beépíthesse hétköznapjaiba a tornát. Az önálló egyéni munkát később már csak érintőlegesen segítik. Általában a komolyabb problémák, műtétek megelőző kezeléseként is működik. A McKenzie- módszer tehát hosszú távon és távra kínál olyan gyakorlatokat, amelyekkel kezelhetjük magunkat a hát és nyaki részeken egyaránt. De mi helyzet más ízületek esetében, mint a váll és a térd? A módszer nagy hangsúlyt fektet a fájdalommentes teljes mozgástartomány mihamarabbi elérése és a panaszok kiújulásának megelőzésére. Fontos, hogy figyeljük a testünk üzenetét hozzánk és merjünk szakszerű segítséget kérni, hogy aztán szép lassan megtanulhassunk meggyógyítani magunkat.
Nagyon káros az új TikTok-trend

A TikTokon terjedő „Skinnytok” trend elsőre ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban komoly testi és lelki károkat okozhat.
Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.
Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.