Ivartalanítsuk-e házi kedvenceinket?
- Dátum: 2019.01.24., 19:27
- agresszió, élettartam, élettartam növekedés, ellenség, előny, háziállat, ivartalanítás, jelölés, kedvenc, kutya, macska, menhely, szökés, tudatos gondolkodás, túlnépesedés
Már-már úgy tűnt, elfogadottá válik az ivartalanítás ténye és előnyei is elismertek lesznek, nemrégiben mégis egyre több ócsároló cikkel találkozhatunk az interneten. Miért válasszuk mégis az ivartalanítást? Miként biztosíthatunk jobb életet kedvenceinknek? Sokszor folyik vita a körül, hogy egy kedves kutyus vagy egy cicus egyáltalán családtagnak számíthat-e. Kezelhetjük-e valódi családtagként? Sokan el sem tudják képzelni, hogy beengedjék állataikat a házba, mások nem tudnának a nélkül élni, hogy megosszák ágyukat kedvencükkel.
Ezek után még az ivartalanítás elvégzését vagy elvetését is át kell gondolnunk. Sokan állatkínzásnak tartják, hiszen jobban belegondolva, és egyben csúnyán szólva, embertársainkat sem ivartalaníttatja senki, ha szerinte nem érdemes utódok vállalására, gondozására. Ha tüzetesebben utána olvasunk, számos ember végeztet sterilizáló műtétet különböző okokból kifolyólag, és utána is ugyanolyan életminőséget tudhatnak magukénak. Persze ez sem az élet természetes lefolyása, de ezzel még nem teszünk nagy kárt a világban, mint ahogy azzal sem, hogy a csak bennünk bízó, feltétel nélküli szeretet adó kis kedvenceink hormonális életét lecsökkentjük, és ezzel egy nyugodtabb életet biztosítunk számukra.
Merthogy nem kevés előnye van az ivartalanításnak. Többek között például:
Kan kutyusaink kevesebb alkalommal fognak jelölgetni, így kellemesebb élmény lesz a séta, és a kertben a fű sem fog olyan gyorsan kiégni.
Kedvenceink kevesebbszer fognak elszökni, ha alacsonyabb az ivari hormontermelés szintje.
Agresszív egyedek esetén csökken az agresszió mértéke, ezen felül minden egyedre jellemző, hogy az ivartalanítás után már nem szereznek maguknak több ellenséget.
Általában véve csökken a rákbetegség kialakulásának kockázata.
Csökken a túlnépesedés. A menhelyek telítettségét, a kutyusok állapotát és a számos internetes posztot tekintve ez egy rendkívüli előny!
Kedvencünk akár 3-5 évvel is tovább élhet, ha ivartalanítva van, tehát ezzel még az élettartamát is növelhetjük.
Az állatok – szerencsére vagy sajnos, ezt nem tudhatjuk – nem képesek felfogni, hogy min mentek keresztül, tehát a műtétből való felépülés után nekik az lesz a természetes állapotuk. Nem fognak azon keseregni, hogy valamijüket elveszítették.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.