Menü

Nem olvasunk (eleget)

Te mit olvastál utoljára és mikor? Én bevallom, kábé 8 éve nem olvasok könyveket. Ennyi idős a nagyfiam. Amióta anyuka lettem, az olvasásra szánt idő szinte luxussá vált, ha mégis volt napi egy óra szabadidőm, az elment a sportra és itt véget is ért az „én-időm”. Pedig mindenre van időnk, amire akarjuk, ezért újévkor fogadalmat tettem, hogy többet olvasok ezután. Nos, eddig 5 könyvet sikerült „kivégeznem”, elég jól nyomom. Igaz így meg az esti elalvási idő tolódik el, s másnap nehezebb a felkelés, de némely könyv letehetetlenül jónak bizonyul. Olvassunk!

Sajnos tanárként is azt látom, hogy középiskolás diákjaim jó, ha a kötelező olvasmányokat elsajátítják, (gyakran azt sem), de hogy ezen kívül esetleg a könyvtárba tévedjenek, és ott válogassanak olvasnivalót maguknak szünetre, hétvégére… felejtős. Nagy tisztelet a kevés kivételnek. Meg sem mertem kérdezni tőlük, hogy hol a városi könyvtár, hátha nem tudták volna, ezért magyar-kommunikáció órán szépen elsétáltam velük könyvtárlátogatásra. Mit mondjak, nem volt nekik otthonos közeg. Sajnos…

(Most jön a „pedig”!) Pedig! Az olvasás javítja a koncentrációt, fejleszti a memóriát, gazdagítja a szókincset, intelligensebbé tesz és még számos más haszna van, amiről oldalakat írhatnék. A szürkeállománynak is szüksége van a szellemi edzésre! Akár kikapcsolódásként olvasunk, akár unalomból, akár önfejlesztés miatt, mindenképp hasznos időtöltés!

A fiatalok sajnos nem igazán szeretnek olvasni. Nem köti le őket (pedig van annyi letehetetlen könyv!), nincs rá idejük (nem igaz), drágának találják (a könyvtár erre remek lehetőség).

Néhány ok, amiért megéri könyvet venni a kezünkbe, s lehuppanni egy kényelmes kanapéra, s egy bögre tea mellett elmerülni egy jó történetben:

Bővíti a szókincset, műveltté tesz! Csupa új információ, számtalan új történet, fejleszd magad! Tájékozottabb leszel! Emellett az olvasás aktivizálja az agyi területeket. Az agyunk is olyan, mint bármely más izom: megfelelő gyakorlatokkal aktívan tartható. Természetesen a rejtvényfejtés, a sakk, a társasjátékok mind ilyen kitűnő agyfejlesztő tevékenység.

Az olvasás stresszoldó. Kiváló módszer a sport is, de az olvasás is segít megszabadulni a felgyülemlett stressztől. Másik világba repít, egy izgalmas utazás! Próbáld csak ki!

Fejleszti a memóriát! Olvasás közben több mindent észben kell tartani, ha a cselekmény több szálon fut, mindent meg kell jegyezni, így javítja a memóriát! Növeli a koncentráló képességet!

Javítja az íráskészséget! Azzal nem mondok újat, hogy minél többet olvasunk, annál gazdagabb szókinccsel rendelkezünk, s annál tájékozottabbak leszünk, így az íráskészségünk is formálódik, fejlődik.

Ha kézbe veszel egy könyvet, ha beiratkozol a könyvtárba, akkor tulajdonképpen saját magadba fektetsz be. A tudásodat fejleszted, s az összes többi kompetenciádat. Keress estére egy jó könyvet. Én ma viszek vissza négyet a könyvtárba (tegnapelőtt lejártak, bocsi), s ugyanennyit hozok is ki, az biztos.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!