Menü

Milyen süteménnyel készüljünk a Mikulás érkezésére?

A Mikulás a cukorkákat a jó gyerekeknek (és néha a felnőtteknek is) nagy örömmel kézbesít december 5-én éjszaka, hogy 6-án reggelre mindenki arcára mosolyt csaljon. Az anyukák és apukák pedig minden évben küzdenek a dilemmával, hogy vajon szereti-e még a gyerekük a rózsaszín cukorkát, vagy már a zöld a kedvence, milyen csokiból mennyi az ideális, és hogy hozzájuk vágják-e a mandarint, ha belepakolják a csizmácskákba. Ezért érdemes elgondolkodni, hogy nem jobb-e tudni, mit adunk a gyereknek, mégpedig onnan tudni, hogy mi magunk készítjük el.

Ha a házi készítés mellett döntünk, felmerülnek azért további kérdések: hogyan süssek úgy, hogy a gyermekem ne vegye észre? A legegyszerűbb, ha akkor sütjük, mikor otthon sincs. Elmegy a mamához, balett órára, vagy a játszótérre, addig mi elkészíthetjük a nagy művünket, és mire hazaér, a nyomokat is eltüntethetjük. De akár meg is kérhetünk valakit a családból, hogy nála megsüthessük az édes ajándékokat.

Csináljunk vajkaramellát! Minden gyermek szereti, és az elkészítése nem tart sokáig. Karamellizáljunk meg egy edényben annyi cukrot, amennyit szeretnénk. A mennyiségétől függően adjunk hozzá egy kis (vagy sok karamella esetében nagy) csésze tejet, és annyi vajat, hogy kellemesen krémes és sűrű állagú masszát kapjunk. A masszát öntsük egy tepsibe, és hagyjuk hűlni pár órán keresztül a hűtőben, vagy akár a kert végében. Mikor megszilárdult, vágjuk falatnyi kockákra, és egyesével csomagoljuk alufóliába vagy színes papírba. Fontos, hogy hűvös helyen tároljuk, míg fogyasztásra nem kerül.

Készítsünk Mikulás mintájú kekszet! Egyszerű teasütemény receptjét használjuk, ami csak tojásból, lisztből, vajból, cukorból, szódabikarbónából és kevés tejből áll. A tésztába keverhetünk még vaníliát is. Ha tudunk, vegyünk a boltban Mikulás formájú szúróformát, de anélkül is megcsinálhatjuk egy sütőpapírból rajzolt minta segítségével. Egy tojás fehérjéből és 25 dkg porcukorból csináljunk mázat, majd válasszuk ketté, és az egyik feléhez keverjünk piros ételfestéket. A kétféle festékkel díszítsük ki a kisült kekszeket, csokoládé darabokból pedig szemet is varázsolhatunk az elkészült Télapónak.

A gyerekek garantáltan örülni fognak az általunk kreált süteményeknek. Lehet, hogy kicsit több időt vesznek igénybe, mintha boltban vásárolnánk az édességet, de így legalább pontosan tudjuk, mit esznek, és abból mennyit engedünk nekik, ráadásul ilyen egyedi ajándékot sehonnan nem lehetne beszerezni.

Varga Ágnes Kata

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.