Menü

A vérszegénység és fajtái

A vérszegénység egy hiánybetegség, melynek több fajtája is lehet. Sokan a vashiánnyal azonosítják, noha a vashiány csupán az egyik alcsoportját képezi a vérszegénységnek. Kialakulása sokakat veszélyeztet, de a gyakorlat azt mutatja, hogy több nőt érint ez az állapot, mint férfit. Sikan pedig nem is tudják, hogy fáradtságuknak, sápadt bőrüknek és az egyéb tüneteiknek is vérszegénység az oka, amelyen egész könnyen változtatni lehetne. Lássuk akkor a fajtáit!

A vashiányos vérszegénység úgy alakul ki, hogy kevesebb a vas a szervezetben, ezért a vörösvértestek száma is csökken. Ez amiatt lehet, hogy valaki vasszegény étrendet követ, vagyis nem visz be elég vasat a szervezetébe. Ha valaki ezen változtatni szeretne, akkor étrend kiegészítőt is szedhet kúraszerűen, de egy kis változtatás a táplálkozásán szintén segíthet elérni a kívánt eredményt. A spenót, a máj, a mazsola csak néhány azok közül az ételek közül, amelyekben sok vas található. Ebben az esetben az internet és a háziorvosunk is a segítségünkre lehet.

A vitaminhiányos vérszegénység ezzel szemben valamivel súlyosabb. Vészes vérszegénységnek is szokták hívni, mivel a kialakító tényezők komolyabb problémák is lehetnek. A betegség oka, hogy a B12 vitamin nem szívódik fel a gyomorban kellő mértékben. Ezt akár gyomordaganat is okozhatja, ezért érdemes kivizsgáltatni a problémát. A tünetek között idegi panaszok szerepelnek, valamint érzékszervi funkciók csökkenése, például a tapintás terén. A vérvétel során kimutatható ez a vitaminhiány, amelyet szintén lehet a vitamin rendszeres szedésével kúrálni.

A vérszegénység kevésbé ismert fajtája a sarlósejtes anaemia, amely sokkal ritkább is, mint a másik kettő. Ez egy pontmutációval létrejövő, tehát genetikával kapcsolatos betegség. Ez a fajta anaemia örökletes. Maga a betegség azt eredményezi, hogy a vörösvérsejtek idő előtt lebomlanak. Ezt úgy lehet észrevenni, hogy az illető bőre sápadt vagy sárga színű, a lépe valamivel megnagyobbodik, és ez hasi fájdalmat okoz. Mindemellett a veséket és a májat is érinti ez a vérszegénység. Szerencsére, ha valaki nem örökli, nem is alakulhat ki nála, de ha örökölte két szülőtől is, akkor azt már a család kórtörténete is előfeltételezi. Kezelni őssejt-beültetéssel lehet, de akiknél erre nem kerülhet sor, azoknál is fennáll a tüneti kezelés lehetősége. Fájdalomcsillapítóval a fájdalmat lehet megszüntetni, oxigénterápiával pedig a vérszegénység okozta légszomj és elégtelen véráramlás is megsegíthető. Súlyos esetekben vérátömlesztést is alkalmazhatnak.

A vérszegénységnek a legfőbb tünetei tehát a fáradékonyság, sápadt bőr, terhelhetetlenség, kisebb mozgások utáni légszomj. Ha ezeket valaki időben észreveszi, akkor egy egyszerű laborvizsgálat is választ adhat a kérdéseire, a háziorvosa pedig javasolhat neki megoldást. A szűrés fontossága vitathatatlan.

szerző: Varga Ágnes Kata

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?