A lustaság valóban fél egészség?
- Dátum: 2018.08.29., 07:19
- Varga Ágnes Kata
- alvás, egészség, egyszerű, energia, energiatartalék, fogyás, lélek, lustaság, pihenés, szellem
Most elkezdhetnénk vizsgálni, hogy milyen mozgásszervi problémákkal nézünk szembe, ha nem mozgunk eleget, de ez már nem újdonság. Mindenki tisztában van vele, hogy a sport és a testmozgás egészséges, valamint rengeteg előnnyel jár. Viszont a lustálkodás is tud annyira hasznos lenni, mint a mozgás, csak egy kicsit más oldalról kell szemlélni a dolgot.
A lelki nyugalmunk és békénk legalább annyit számít egészségünk szempontjából, mint a testünk. Ha valaki nem törődik azzal, hogy néha kikapcsoljon és csak magával foglalkozzon, abban idővel felgyülemlik a stressz, ami pedig kihathat a fizikai egészségére is. Nézzük, miért éri meg időnként lustálkodni is.
Rend és tisztaság
Noha nem feltétlen ez az első dolog, ami a lustálkodásról eszünkbe jut, ha belegondolunk, egész logikus. Ha valaki lusta, az nem szeret takarítani és rendet rakni sem feleslegesen. Ezt a legkönnyebben úgy kerüljük el, ha figyelünk a rendre és folyamatosan fenntartjuk apró erőfeszítésekkel. Sokkal gyorsabban és könnyebben találunk meg dolgokat, ha rendet tartunk, így több idő marad lustálkodni.
Gyorsabb fogyás
Megint az ellentmondás látszik elsőre, viszont tény, hogy a zsírlebontás és az izomépítés akkor a leghatékonyabb, amikor alszunk. Ne az alvástól vegyük el az időt. Sokkal hasznosabb, ha kipihenten kezdünk neki a dolgoknak, hiszen már egy eleve pozitív lendülettel megkezdve a napot sokkal könnyebben vesszük az akadályokat és a megpróbáltatásokat.
Energiatartalékok feltöltése
Sokszor van, hogy többet kell teljesítenünk, mint azt egy átlagos napon megszoktuk, ilyenkor pedig elővesszük az energiatartalékainkat. Bár a legjobb az volna, ha nem kéne sosem erőn felül teljesítenünk, néha azonban „muszáj”, hisz tudjuk, a vacsora nem készül el magától azért, mert nehéz napunk volt és a konyha sem fog magától csillogni, csak mert túlórázni kellett a munkahelyünkön. Ha sosem pihenjük ki magunkat igazán, a fáradtság csak feltorlódik és teljesen kimerültek és figyelmetlenek leszünk.
Egyszerűbb az élet
Aki sokat lustálkodik, az sokat gondolkodik. Van ideje elmerengeni bármin, ami eszébe jut, végiggondolni, agyalni az éppen aktuális problémákat. Egyrészt sokkal jobban átlátjuk a gondjainkat, ha van időnk rajtuk nyugodtan gondolkodni, másrészt fejleszti a problémamegoldást is, ami nagyon jól jön a hétköznapokon is.
Estig lehetne indokokat sorolni, hogy miért egészséges az, ha valaki lustálkodik, de ahogy az egészséges életmód összes területén, itt is igaz a mértékletesség és az egyensúly felé való törekvés. A szervezetünk egy nagyon jól felépített rendszer, nem véletlenül van szüksége pihenése, adjuk hát meg neki azt és foglalkozzunk néha csak magunkkal. Hosszú távon a legjobb befektetés az egészségünk.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!