Menü

Így tanulj meg főzni

A főzés olyan tevékenység, amit valamilyen formában, mindenki művel párszor, élete során. Igaz, a mirelit krumpli olajban való megsütése és a zacskós leves befőzése, még nem nevezhető konyhaművészetnek. Sok kollégista, tinédzser és fiatal felnőtt rászorul arra, hogy ilyen ételeket készítsen. Pedig főzni nem is olyan bonyolult. --Csak, okosan kell elkezdeni!

Ha valaki még sohasem csinálta, ne kezdje egy komplett ünnepi ebéddel. Tudom, vonzó lehet az ötlet, hogy ha már főzök, főzzek rendesen. De azért mégsem lehet egyből háromfogásos ebédet csinálni húslevessel, marhapörkölttel és palacsintával. A titok itt is a mértékletesség. Mindig egyszerűbb, könnyebben elkészíthető étellel kell kezdeni. Ezáltal megismerjük az alapanyagokat, és nagyobb eséllyel is lesz sikerélményünk, ami a folytatásra motiválhat.

Mindig figyelj! Mielőtt egy-egy fogást elkészítesz, figyeld meg valamelyik rokonodat, barátodat, hogy ő hogyan csinálja. Nem muszáj leutánozni, de ötleteket meríthetsz belőle. Megtudhatod, melyik húsból mit érdemes készíteni, mennyi időt kell rászánni egy teljes menüre, mi az, amit akkor is főzhetsz, ha csak kevés időd van rá. A főzésben a szemlélődés épp olyan fontos, mint a cselekvés.

Ismerd meg a határaidat! Az első főzések alkalmával már figyelj, mi az, amit könnyen csinálsz, mi az, amit nagyon jól el tudsz készíteni, és mi az, ami egy kicsivel több ráfordítással, sokkal jobb lehet. Ha tudod, hogy mennyit bírsz el, könnyebb lesz variálni a különböző recepteket. Nem kell mindig mindent ugyanúgy csinálni, néhány hozzávaló kicserélése, egy új köret, zöldség kipróbálása sokat tud dobni a tudásodon. Persze kísérletezni, csak biztos keretek között, némi tapasztalattal érdemes, a legelején jobb, ha hagyományosabb recepteket próbálsz ki.

Ne veszítsd el a kedvedet! Akkor sem érdemes felhagyni a főzéssel, ha nincs több ötleted, és a kedvenc ételeidet már kipróbáltad. Miért is zárnád magad bármilyen keretek közé? Mindig van lehetőség újat kipróbálni, vagy valamit a saját ízlésedre formálni. Ha pedig az elején kevés volt a sikerélményed, akkor sem célszerű feladni, hiszen lehet, hogy egy másik étel vagy alapanyag nem okoz akkora fejtörést. Örökké nem halogathatod a főzés megtanulását, hiszen mindenki jobban szereti a házias ételeket, és jobban is esik, ha tudja, benne van az ő munkája, ideje és tudása. A főzés képességére bármikor szükség lehet, gondoljunk csak a családi ebédekre!

Ha tehát, még nem próbáltál megtanulni főzni, vagy próbáltad, de feladtad, érdemes újra megragadni a fakanalat, beszerezni néhány zöldséget, tésztát, fűszereket és húsokat, és apró lépésekben, de újra elkezdeni. Nincs is annál jobb, mint élvezni a (néha küzdelmes) munka gyümölcsét.

/Szerző:Varga Ágnes Kata/

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Kertfrissítés nyárra

A nyár ideális időszak a kerti tevékenységekhez és a szabadtéri élményekhez. Egy jól díszített udvar nemcsak esztétikailag vonzó, hanem kényelmes és meghitt légkört is teremt, amelyben élvezhetjük az időt a családdal, és a barátokkal. Az alábbi cikkben megtudhatunk néhány inspiráló ötletet arra, hogy hogyan frissíthetjük fel a kertet a nyári hónapokra.

Ultrabalaton negyedszer, avagy mi fán terem a csapatszellem!

A Tolna Vármegyében immáron öt éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból idén is nekivágott 10 fő, hogy körbefussa a Balatont, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 18. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!