Menü

Hogyan segít az olvasás mindennapjaink során?

Általános iskolában megtanulunk olvasni, és úgy érezzük, kinyílik a világ. Később, mégis saját magunk szűkítjük azt be, egyéb elfoglaltságaink és érdeklődési körünk miatt. Mégis érdemes kézbe venni azokat a bizonyos könyveket, és ha nem is naponta, de kétnaponta lassan, értelmezve olvasni. Hogy miért? Most kiderül!

Az első dolog, ami eszünkbe jut a könyvek hasznáról valószínűleg az, hogy műveltté tesznek, ismereteket nyújtanak, növelik a képzelőerőnket. Ez mind igaz. Sőt, nagyban hozzájárulnak a szókincs gyarapodásához, valamint a kifejezőképességet is fejlesztik. Ettől választékosabban és gördülékenyebben tudjuk megfogalmazni a gondolatainkat, ami jól jöhet például egy állásinterjún.

Az olvasás az elménkre nagyobb hatást is gyakorol. Fejleszti a grammatikai kompetenciát, amely feladatért az agy bal féltekéje felel. Ezáltal könnyebben tanulhatunk meg új nyelvet, és használhatjuk a sajátunkat. Emellett javítja a koncentrációt, könnyebbé teszi a megértést egyszeri olvasásra, így nem kell többször is átfutni a szövegen ahhoz, hogy megértsük. Ez szinte minden téren hasznosítható. Gondoljunk csak bele: amikor recept alapján főzünk, többször is átolvassuk, értelmezzük, főzés közben pedig lépésenként olvasgatjuk, és előfordulhat, hogy a következő alkalommal ugyanezt tesszük. Azonban, akik könnyebben értelmezik, amit olvastak, elég, ha egyszer-kétszer átolvassák a receptet, és könnyebben meg is tanulják azt.

Akik esténként tévézés és internetezés helyett olvasnak, nyugodtabban alszanak és kipihentebben ébrednek. Ez a napi teljesítményükre is hatással van. Könnyebben és hosszabb ideig tudnak koncentrálni, nyugodtabbak, kevésbé stresszes a napjuk, ezáltal maguknak egy kellemesebb munkahelyi légkört teremthetnek. A stresszmentes napok, pedig a testi egészségre is jó hatással vannak, hosszú távon pedig ennek számos előnyét élvezhetjük. Természetesen maga az olvasás nem elég ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, de ez is egy elem, amely által közelebb kerülünk a nyugodtabb mindennapokhoz.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.