Menü

Táncolj a fiatalságodért!

Mindenki tudja, hogy a mozgás, a sport elengedhetetlen az egészséges élethez, s mindenki tud olyan ismerőst, rokont, barátot felmutatni, aki aktív életet élt, és 70-80 évesen is ugyanannyira aktív fizikailag, mint fiatal korában. Arról nem is beszélve, hogy a kedélyállapotuk is teljesen más, és még mindig vannak terveik, céljaik, álmaik.

A barátom rokonai 1956-ban disszidáltak Kanadába két apró gyermekkel. A kezdet nem volt könnyű, de a család azóta hatalmasra nőtte ki magát, s az annak idején menekülő feleség ma, 89 évesen is rendkívül pozitív hozzáállással rendelkezik. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy 80 évesen elment vízisízni, három évvel ezelőtt kezdett el pingpongozni, mert tudja, hogy az javítja a koordinációt, és heti több alkalommal jár konditerembe. Így még mindig izmos, nem okoz neki gondot a mozgás, és reális szemmel látja a világot. És! Természetesen senki előtt nem szégyelli, hogy néz ki, vagy mit, mikor, hol és mennyit mozog!

Nem győzzük hát hangsúlyozni, hogy a fizikailag aktív élet tehát nagyban hozzájárul nemcsak testünk, hanem szellemünk frissességéhez is.

Egy német kutatócsoport nemrégiben végzett el egy olyan vizsgálatot, amelyben a résztvevőket két csoportra osztották: az egyik csoport fitnesz-szerű aktivitásokat végzett, a másik csoport pedig táncolni tanult. A vizsgálat eredménye az lett, hogy mindkét csoport agyában a hippocampus régió aktivitásának növekedését figyelték meg. Amikor közelebbről megvizsgálták, kiderült, hogy ez a növekedés csak a táncot tanulók csoportjában szignifikáns. Ez azért fontos, mert ez az agyterület kapcsolatban áll az Alzheimer-kór kialakulásával, de ezen kívül szerepe van a memória, valamint az egyensúlyi folyamatokban is.

A táncot tanulók csoportjában kimutatott szignifikáns növekedést az új ritmusok, mozgásformák, koreográfiák megtanulásával magyarázzák a kutatók.

A csoport most azon dolgozik, hogy kialakítsanak egy olyan programot, amellyel az életkorhoz kötött szellemi leépülés megelőzését lehetne véghezvinni.

Felhasznált irodalom: http://www.iflscience.com/brain/dancing-could-reverse-signs-of-aging-in-your-brain/

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?