Mossuk gyakran az ágyneműinket!
- Dátum: 2017.07.23., 22:21
- ágynemű, allergia, baktérium, egészség, hámsejt, hőfok, mosás, poratka, sugárzás, takarítás, tisztítás, vasalás
- „Mikor cserélted le az ágyneműdet?”
- „Hm… nem is emlékszem már. Talán két hete. De lehet, hogy három. Vagy négy?”
Van, akinek ismerősen cseng a fenti párbeszéd?
Sajnos rohanó világunkban nehéz még a rendszeres ágynemű cserére is odafigyelnünk, pedig érdemes, mert egészségünk megőrzése a tét. Habár legtöbbször tisztán fekszünk az ágyba, alvás közben elhalt hámsejtek és szőrszálak milliószámra hullnak és tapadnak bele az ágyneműnkbe. Az ágyneműben jelen vannak a poratkák, amelyek kifejezetten élvezik ezt a kissé elhanyagolt környezetet. Valószínűleg majdnem mindenki ismer legalább egy „porallergiás” embert a környezetében. Ők a poratka ürülékére érzékenyek.
Az ágyneműk ritka tisztítása esetén egyre több poratka tapad meg az anyagban, és a jelenlévő sok elhalt hámsejt kedvező életfeltételeket biztosít számukra. Azonban ha gyakran – legjobb lenne hetente – mosunk ágyneműt, megelőzhetjük, hogy mi magunk is az allergiás emberek táborát gyarapítsuk. Ha hetente nem is, kéthetente mindenképpen gondoskodjunk ágyneműnk tisztán tartásáról!
Az ágyneműt célszerű a gyártó utasításai szerint mosni. Legtöbbször a 60°C-ot ajánlják, de kényesebb anyagok esetében csak a 40°C megengedett. Fontos, hogy mindig kövessük az utasítást, így tudjuk megőrizni ágyneműink minőségét. A hideg vagy csak langyos vízben történő mosás nem ajánlott, mert az nem pusztítja el a jelenlévő poratkákat.
Szárításnál is az a legjobb, ha a napra tudjuk kiteríteni az ágyneműt, ugyanis az UV-sugárzás hatására a mosás után még életben maradt baktériumok és poratkák is elpusztulnak. Nyilván télen nem adott ez a lehetőség, olyankor szükséges lenne az ágynemű vasalása.
Allergiások számára gyakran ajánlják a 90°C-os mosást is, amellyel biztosra mehetnek a kórokozók elpusztítása terén. Arra azonban figyelnünk kell, hogy ilyenkor sokkal nagyobb mértékben roncsolódik az ágynemű anyaga.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.