Mossuk gyakran az ágyneműinket!
- Dátum: 2017.07.23., 22:21
- ágynemű, allergia, baktérium, egészség, hámsejt, hőfok, mosás, poratka, sugárzás, takarítás, tisztítás, vasalás
- „Mikor cserélted le az ágyneműdet?”
- „Hm… nem is emlékszem már. Talán két hete. De lehet, hogy három. Vagy négy?”
Van, akinek ismerősen cseng a fenti párbeszéd?
Sajnos rohanó világunkban nehéz még a rendszeres ágynemű cserére is odafigyelnünk, pedig érdemes, mert egészségünk megőrzése a tét. Habár legtöbbször tisztán fekszünk az ágyba, alvás közben elhalt hámsejtek és szőrszálak milliószámra hullnak és tapadnak bele az ágyneműnkbe. Az ágyneműben jelen vannak a poratkák, amelyek kifejezetten élvezik ezt a kissé elhanyagolt környezetet. Valószínűleg majdnem mindenki ismer legalább egy „porallergiás” embert a környezetében. Ők a poratka ürülékére érzékenyek.
Az ágyneműk ritka tisztítása esetén egyre több poratka tapad meg az anyagban, és a jelenlévő sok elhalt hámsejt kedvező életfeltételeket biztosít számukra. Azonban ha gyakran – legjobb lenne hetente – mosunk ágyneműt, megelőzhetjük, hogy mi magunk is az allergiás emberek táborát gyarapítsuk. Ha hetente nem is, kéthetente mindenképpen gondoskodjunk ágyneműnk tisztán tartásáról!
Az ágyneműt célszerű a gyártó utasításai szerint mosni. Legtöbbször a 60°C-ot ajánlják, de kényesebb anyagok esetében csak a 40°C megengedett. Fontos, hogy mindig kövessük az utasítást, így tudjuk megőrizni ágyneműink minőségét. A hideg vagy csak langyos vízben történő mosás nem ajánlott, mert az nem pusztítja el a jelenlévő poratkákat.
Szárításnál is az a legjobb, ha a napra tudjuk kiteríteni az ágyneműt, ugyanis az UV-sugárzás hatására a mosás után még életben maradt baktériumok és poratkák is elpusztulnak. Nyilván télen nem adott ez a lehetőség, olyankor szükséges lenne az ágynemű vasalása.
Allergiások számára gyakran ajánlják a 90°C-os mosást is, amellyel biztosra mehetnek a kórokozók elpusztítása terén. Arra azonban figyelnünk kell, hogy ilyenkor sokkal nagyobb mértékben roncsolódik az ágynemű anyaga.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.