Menü

Gondoskodj új autódról - óvakodj az illatától!

Ha valaki egy új autó illatáról beszél, a legtöbben azonnal tudjuk, milyen is az. Sokan szeretik, ám sokan inkább kellemetlennek érzik, amelyben hosszabb idő elteltével rosszul érzik magukat. E szag eredetét és egészségügyi hatásait meglepően későn, a 2010-es években kezdték vizsgálni. A közlemények alapján a gyári autók utasterének légterében összesen több mint 50 illékony anyag van jelen. Ezek között számos, az egészségre káros anyag is megtalálható, pl. a benzol, a toluol és a formaldehid, továbbá nehézfémek is.

Ezek a gőzök és porok az autógyártás során felhasznált és beépített oldószerekből, ragasztóanyagokból, műanyagokból és gumikból származnak. Párolgásukat nagymértékben elősegíti a műszerfalat és egyéb belső felületeket érő napfény, amely azokat felforrósítja. Az autószag a jármű utasainak egészségére tehát mindenképpen káros, az előidézett állapot jellege, súlyossága és idültsége leginkább az új autókban töltött összes időtartamtól függ.

Az autógyártók ma már korlátozzák az olyan káros hatású anyagok használatát, amelyekről kiderült, hogy a gyártás után tartósan jelen vannak az autók utasterében. A kezdeményezés és az eredmények pozitívak, a káros gőzök mennyisége csökken a frissen vásárolt személygépjárművekben. A veszélyes anyagoktól mentes személygépkocsikra azonban még valószínűleg sokat kell várni, a helyettesítő anyagok alkalmazhatóságának vizsgálata miatt.

A veszélyes gőzök jelenléte a mérések szerint a gyártás utáni 6 hónapban a legkoncentráltabb. Új autónk levegőjének tisztaságáért és egészségünkért azonban néhány praktikával magunk is sokat tehetünk. Hacsak nem használtan vásároltuk, érdemes az autót minden beszállás előtt alaposan kiszellőztetni. Az utazáshoz engedjük le az ablakokat, vagy használjuk a klímát! Parkoláskor válasszunk árnyékos helyet, és ha lehet, hagyjuk az autót leengedett ablakokkal. Árnyék híján sokat segítenek a szélvédőre helyezhető napellenzők is.

Nagyon fontos, hogy az utastér felületeit gyakran áttörölgessük, mert az ezekre leülepedő - és onnan könnyen a levegőbe kerülő - por mindenféle illékony anyagokat és nehézfémeket kiválóan továbbít az utasok szemébe és légzőszervrendszerébe. A törölgetéshez a legjobban a mikroszálas törlőrongyok, melyekhez válasszunk környezetbarát tisztítószert egészségünk védelmében! Járművünk szellőztetése mellett ne feledkezzünk meg sajátunkról sem: kerüljük a parkoló kocsiban való ücsörgést és pihenést!

Felhasznált irodalom: ITT

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.