Menü

Földmegosztó program

Ki ne hallott volna már Hugh Whittingstall-ról? Az angolról, aki kiköltözött Dorset megyébe, hogy magának termeljen? Aki mindenkit megpróbált önfenntartásra buzdítani a lehető legfurcsább körülmények között is...?

Azt olvastam róla egy cikkben – szerintem ez egy rendkívül találó leírás – hogy képes lett volna rávenni minket arra is, hogy költöztessünk tehenet a panelünk erkélyére. :) River Cottage című műsora világszerte hihetetlen gyorsasággal terjedt, emberek milliói itták a szavait.

A legtöbben talán innen értesülhettek a földmegosztó programról. Ugyanis ő mutatta be azt a kezdeményezést, hogy ha valakinek van egy földje, ami szabad, és ő nem tud vagy nem akarja használni, akkor felajánlhatja a közösség, az érdeklődök számára, akik ingyen és bérmentve mehetnek oda termelni. A vetőmagokat és a szükséges felszereléseket természetesen a termelőnek kell megvásárolnia, de egyébként szabadon dönthetnek a termelési körülményekről. Az angliai verzióban a megtermelt hányad egy részét haza kell adni a föld vagy kertrész – ugyanis szokás csak egy kertrészt is ilyen módon bérbe adni – tulajdonosának, ez a fizetség.

Léteznek már különböző weboldalak is arra a célra, hogy a lakosoknak lehetőséget teremtsenek a hozzájuk közel eső, ilyen célra felajánlott kertrészek vagy földek keresésére.

Ha a magyarországi viszonyokat tekintjük meg közelebbről, az internetes források alapján egyelőre csak annyit tudunk elmondani, hogy néhány évvel ezelőtt jelentek meg cikkek, illetve több fórumon is beszélgetések indultak el a témában. Egy idősödő házaspár például Budaörsről költözött Gyótapusztára, hogy földet művelhessenek, de az egészségi állapotuk gyors romlása miatt fel kellett hagyniuk vele, így most a nagy földdarab üresen áll. Ekkor ötlötték ki azt a megoldást, hogy szívesen felajánlanák másoknak ezt a területet. Csak a vetőmagot, illetve az ahhoz szükséges eszközöket kellene az illető(k)nek beszerezniük, illetve az utazási költséget kell állniuk. A házaspár hölgy tagja egyébként nagyon proaktív, alapvetően szakács végzettségű, a cikkben mindennemű segítségét felajánlotta, többek között azt is, hogy ingyenes főzőtanfolyamot tart a földjét művelőknek.

A fórumokon olvashatunk arról, hogy a magyarországi adórendszer valamiért nem engedélyezi a földek ilyen jellegű kiosztását, művelését, de szerencsére a baráti összefogás segítségével már sokan kezdtek hasonlóba – erről is csak a fórumok miatt értesülhettünk.

Abban biztosak lehetünk, hogy ezeknek a kezdeményezéseknek remek közösségkovácsoló erejük van, és érdemes lenne terjeszteni, népszerűsíteni, hogy minél több kihasználatlan földterület biztosítson önfenntartási és szórakozási! lehetőséget az embereknek.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.