Hasznos tudnivalók a lestyánról
- Dátum: 2016.09.11., 18:08
- bőr, egészség, egészségügy, étel, fűszer, fűszernövény, gyógynövény, hatás, illóolaj, leves, növény, saláta
A lestyán egy egyenes szárú, fűszer-szerű, évelő növény, mely a zellerfélék családjába tartozik, és mely elérheti az 1,8-2,5 méter magasságot is. Levelei rozettaszerűen helyezkednek el a száron. Gömbszerű ernyővirágzata a szár tetején fejlődik, 2-3 mm-es virágátmérővel rendelkezik. Késő tavasszal virágzik. Szára és levelei fényes zöldek, de sárgászöldek is lehetnek. Az alul elhelyezkedő néhány nagy levél akár a 70 cm hosszúságot is elérheti. A termelt „gyümölcs” száraz, két részből áll, 4-7 mm-es, és ősszel válik éretté.
Egyik nagyon előnyös tulajdonsága, hogy széleskörűen felhasználható. Leveleit tehetjük salátákba vagy levesbe, gyökerét pedig zöldségként fogyaszthatjuk, de ezt is bele lehet tenni a salátába. Íze és illata a zelleréhez hasonló. Magjai fűszerként használhatók az édesköményhez hasonlóan. Egyes országokban a petrezselyemnél és a kapornál is népszerűbb fűszer a levesek ízesítése során. A hollandok tradicionális, spárgával készült ételének ez az egyetlen, nem sós fűszerösszetevője.
Gyökere egyébként illóolaj-tartalmú és furanokumarint tartalmaz, ami fényérzékenységhez vezethet. Romániában szárított állapotban is használják, és adják hozzá savanyú káposztához vagy uborkához.
Vízhajtó hatása révén ajánlott teaként is fogyasztani, és javasolják méregtelenítésre is. Számos pozitív egészségügyi hatására létezik már tudományos bizonyíték is. Jótékony hatása van a bőrre, így felveszi a harcot a pattanásokkal szemben. Kivonata hatékony az E.coli és a Salmonella elleni harcban. A tüdőváladék felszakadozását is elősegíti, megkönnyíti a légzést. Emésztésjavító hatással bír, és az ízületi betegségek kezelésében is sikerrel alkalmazható, mivel nincsenek borzasztó mellékhatásai. Gyakori alkalmazása még a menstruációs ciklus megkönnyítését is szabályozza.
A valódi származásáról viták folynak a mai napig. Néhányan úgy gondolják, hogy inkább Európa nagy részén és Afrika délnyugati részén őshonos, mások szerint a mediterrán területek keleti része, Délkelet-Európa és Délnyugat-Ázsia lehet a hazája, és megint mások szerint pedig Ázsia délnyugati szakaszán, Iránban, Afganisztánban tekinthető őshonosnak.
Mindenesetre Európában nagyon régóta termesztik, és számunkra most az a lényeg, mennyi előnyös, pozitív hatással rendelkezik. Próbáljuk ki, ha eddig még nem tettük meg!
Forrás: en.wikipedia.org, www.globalhealingcenter.com
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?