Menü

Előzzük meg az atlétaláb kialakulását!

Javában tombol a nyár, meleg, fülledt az idő, ilyenkor bizonyos fertőzések is könnyebben elérhetnek minket. Az elnevezés ellenére a kórkép bárkinél kialakulhat. Hátterében egy gombás fertőzés áll, amit könnyen elkaphatunk, ha nyilvános, nedves helyeken, például uszodákban mezítláb járunk. Az atlétaláb bőre megvastagodott, barázdás, mintha hasadékok képződnének rajta, viszketős a talprészen és a lábujjak között.

A következőkben a bőrgyógyászok által ajánlott egyszerű módszerekről olvashatunk, melyekkel csökkenthetjük a betegség kialakulásának kockázatát.

  • Viseljünk papucsot az edzőtermekben, uszodákban, hotel szobákban! A betegséget kiváltó gomba a padlón is jelen lehet, ezért fontos, hogy lábunkat ilyen módon védjük.
  • Tartsuk szárazon a lábainkat! A gombának nyirkos, nedves területre van szüksége a terjedéshez, így előnyhöz jut egy befülledt, izzadt cipőben. Inkább viseljünk papucsot vagy szandált, ha forró az idő! Ugyanígy a műanyagból vagy gumiból készült lábbelik is táptalajt biztosítanak a gomba terjedésének és szaporodásának.
  • Lábainkat minden nap mossuk meg szappannal, és töröljük teljesen szárazra!
  • Olyan zoknit viseljünk, amely természetes anyagból készült vagy gyorsan szárad! Ha a szükség úgy kívánja, napi többször cseréljünk zoknit!
  • Váltogassuk a cipőinket naponta, ha lehetséges, így biztosítva elég időt, hogy teljesen kiszáradjanak!
  • Ha valaki olyannal élünk együtt, akinek atlétalába van, ne osztozzunk a törülközőkön, ágyneműkön vagy cipőkön! Viseljünk minden helyiségben cipőt vagy papucsot, ahol a fertőzött láb megfordulhatott.

Ha arra gyanakszunk, hogy atlétalábunk van, és a helyzet nem javul vagy esetleg még romlik is, jelentkezzünk be egy kvalifikált bőrgyógyászhoz!

Forrás: www.aad.org

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.