Nyáron is reggelizz!
- Dátum: 2016.07.08., 12:17
- bélrendszer, cukor, emésztés, étkezés nyár, gyümölcs, joghurt, kávé, napi rutin, reggeli, rost, tojás, zabpehely
A nyári időszakban könnyen felborulhat a felnőttek és a gyerekek egyébként megszokott életritmusa, emiatt pedig elmaradhat a nap legfontosabb étkezése, a reggeli. Pedig kár kihagyni az életünkből, hiszen egészséges, és az egész napunkra hatással van az elfogyasztása.
Nyáron a szabadságolások, nyaralások, a gyermeki szünidők, vagy az unokákra való felvigyázás idején sokan módosítanak az egyébként megszokott napirendben, amiben jó esetben szerepel a reggeli, nyáron viszont kimaradhat. A gyerekek, vagy a szabadságukat töltő, esetleg a csemeték miatt elfoglaltabb felnőttek rutinjából törlődik ez a fontos étkezés, vagy gyakorta összemosódik az ebéddel. Nos, ez kevésbé jó stratégia! De mik az indokok, amiért a nap ennyire hangsúlyos étkezése a reggeli?
Az egész napunkra kihatással lehet, hogy reggelizünk-e, vagy sem, valamint hogy milyen ételeket és italokat fogyasztunk az első étkezésünk során. Amennyiben megfelelő reggelit fogyasztunk, úgy sokkal energikusabbak lehetünk, az emésztésünk beindul, ügyesebben legyőzhetjük vele a korai fáradtságot. A jó hír, hogy ez az az étkezés, amikor megengedett nagyobb adagokat, vagy netalántán hízlalóbb ételeket is a tányérunkra pakolni. Ebben a szakaszban ugyanis még jobb és gyorsabb az anyagcsere, ami ahhoz hasonlít, ahogy az éjszakai alvás után felkel a nap, majd beragyogja a Földet. Dél után viszont ugyanígy egyre lejjebb és lejjebb vándorol, pontosan ahogy az anyagcserénk is egyre lassul a nap végéhez közeledve. A késői kelés, és a kevés alvás már csak emiatt sem kifizetődő - akkor ugyanis kevesebbet ehetünk.
Talán mondani sem kell, hogy a kiegyensúlyozott reggelivel tehetjük a legtöbbet a testünkért. Amennyiben sok rostot, változatos és egészséges ételeket fogyasztunk, akkor egész napra energetizáljuk testünket. Az sem mindegy nyilván, hogy mit iszunk: az éhgyomorra kávé például nem a legjobb ötlet! Fogyasszunk mellé legalább rostos teasüteményeket. A cukros kávék, forró csokik, kakaók és üdítők szintén nem bizonyulnak jó kezdésnek a naphoz, hiszen már kora reggel megemelik a vércukorszintet, ami aztán emiatt egész nap ingadozhat. Ugyanez igaz az egészségtelen pékárukra is.
Fontos viszont, hogy az említett rostokat ne hagyjuk ki a reggeli étkezésből. Amennyiben joghurtos reggelit részesítünk előnyben, azt készítsük el inkább magunk natúr joghurtból és gyümölcsökből (nyáron bőven van választék), és egészsítsük ki pl. zabpehellyel. Ez még a sima gyümölcsreggelinél is előnyösebb választás. Ha tojást szeretnénk reggelizni, akkor együnk hozzá friss zöldségeket, valamint teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret, vagy pirítóst. A rostok ugyanis segítik a bélrendszer egész napi működését, és jó anyagcserét biztosítanak számunkra.
Jó reggelit!
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.