Menü

A napozás alapszabályai

A napsugárzás káros hatásait rendkívül széleskörben taglalják a legkülönbözőbb fórumokon. Kijelenthetjük, hogy a napozás egészségügyi kockázatairól már szinte mindenki hallott, más kérdés, hogy mennyire vesszük figyelembe a megismert információkat.

A napozás elleni kampány nagyon fontos, hiszen az UV-sugarak egészségkárosító hatása ma már nem elvitatható. De ez mégsem jelenti azt, hogy napra egyáltalán nem mehetünk, és hogy bőrünket hófehér állapotban kell megőriznünk.

Ha szeretjük a napot, ha szeretnénk, hogy bőrünk barna legyen, vagy ha eleve életvitelünkből adódóan nehezen kerülhetjük csak el a napsugárzást, a legfontosabb alapszabályok betartásával jelentősen csökkenthetjük a napozás egészségkárosító hatását.

A legtöbbször emlegetett, leginkább ismert figyelmeztetés, hogy 11 és 15 óra között a legkockázatosabb a napon való tartózkodás. A napvédő krémek használata mindenképpen ajánlott, és az sem mindegy, hogy hogyan. A legtöbben ma már használnak valamilyen védőkrémet, ha napra mennek, de sokan nem tudják, hogy minimum 20 perc kell a legtöbb naptejnek ahhoz, hogy védőhatását kifejtse. És az is fontos, hogy ne felejtsük el ismételni a napozószer felvitelét! Az is jellemző, hogy a napozótermékeket csak kifejezetten napozáskor, strandolás alkalmával használjuk, pedig kinti munkavégzésnél, sétánál is fontos lenne a fedetlen bőrfelületek védelme. Nemcsak a leégés kockázatos, az UV-sugarak káros hatása egyébként is fennáll.

Anyajegyeinket különös tekintettel védjük a napsugárzástól, nagyobb védő faktorú krémek alkalmazásával, vagy pedig fedjük le őket például ragtapasszal. Ezenkívül ne csak bőrünkre, hanem szemünk és fejünk védelmére is figyeljünk oda!

A napozást követő bőrápolásra is érdemes gondot fordítani, amivel elősegíthetjük a sejtregenerációt. Használjunk hidratáló hatású, C-vitamin tartalmú krémeket, és ne feledkezzünk meg a fokozott folyadékpótlásról sem.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.