Egyre veszélyesebb a nap
- Dátum: 2016.05.23., 10:14
- bőrgyógyász, bőrrák, daganat, melanóma, nap, napsugárzás, nyár, Rák, UV sugárzás
Ma már nem lehet elmenni a jelenség mellett, amelyet mindenki a bőrén érez, sokan mégsem tesznek ellene semmit. Az utóbbi időben a bőrrákos esetek száma nagymértékben emelkedett hazánkban. A bőr daganatos megbetegedéséért pedig elsősorban a káros UV-sugárzás a felelős, azaz a bőr leégése.
Tegyük mindjárt hozzá, leégni talán sosem volt olyan könnyű, mint manapság. A napfény pozitív hatásait órákig lehet sorolni, ugyanakkor a sugárzás a meleg évszakokban, a nap jelentős részében annyira intenzív, hogy az rengeteg embert ér felkészületlenül. Sokan ugyanúgy kifekszenek napozni, mint korábban, nem védik testüket és ezáltal gyakran égnek le. Ők sokat kockáztatnak. Azok között, akik így cselekszenek, magasabb a nagyon veszélyes melanóma és a többi daganat-típus kialakulásának kockázata.
Felelőtlenül napozunk?
Pedig nem bonyolult. Amit érdemes megjegyezni, a veszélyeztetett időszakokban lehetőleg ne töltsünk sok időt napon. Ha mégis a szabadban kell lennünk, védjük magunkat ruházattal, sapkával, a nem fedett részeket pedig magas faktorszámú naptejjel, krémmel. A gyerekekre fokozottan figyeljünk, nyáron inkább a reggeli és a késő délutáni időszakokat válasszuk a szabadtéri játékra, sétára, vagy akár a strandolásra.
A leégés, piros testfelület tehát semmiképpen sem ajánlatos, de emellett is folyamatosan figyeljük bőrünket, nem tapasztalunk-e szokatlan dolgot, elváltozást. Ha kell, vizsgáltassuk meg magunkat bőrgyógyásszal.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.