Mit kell tudni a cukorbetegségről?
- Dátum: 2016.04.18., 15:10
- betegség, Cukorbetegség, diabétesz, szövődmény, vércukorszint
Alattomos betegség, amelyet nagyon sokszor csak későn ismerünk fel. A magyar lakosság több mint hét százaléka szenved benne, ennél ráadásul jóval nagyobb a még nem diagnosztizált betegek száma.
Az inzulinhiány, és/vagy inzulinrezisztencia miatt kifejlődő cukorbetegség tényleg igazi népbetegség, nincs olyan ember, akinek valamely rokona, ismerőse ne szenvedne az alattomos kórban (a világon több mint 400 millióan betegek). Az alattomos jelző azért találó, mert a cukorbetegség viszonylag könnyedén rejtőzködik, miközben komoly károkat okoz szervezetünkben. A különböző szövődményeknek se szeri, se száma, azaz a diabétesz rengetegféle módon tudja rombolni egészségünket.
Mitől alakul ki? A 2-es típusú cukorbetegség (az 1-es típus a ritkább, de a megbetegedések száma itt is növekszik) kialakulásának alapja a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény, valamint a stresszes életmód. A felsoroltak maximális figyelembevétele mellett a kór időben felismerése nagyon fontos, ezért javasolt a legalább évi rendszerességű vérvizsgálat (vagy akár a rendszeres otthoni vércukorszintmérés). Ugyanakkor akadnak árulkodó jelek, amelyekre gyanakodhatunk. Ilyen a szokatlan és tartós fáradtságérzet, a gyakori éhségérzet, a fogyás, valamint a korábbinál erősebb szomjúság.
A cukorbetegek száma jelentős mértékben növekedett az elmúlt évtizedekben, az erősen negatív tendenciáért elsősorban a 2-es típusú megbetegedések a felelősek. Sajnos elmondható, hogy az utóbbi időben fiatalok és gyerekek körében is egyre többször diagnosztizálják a problémát.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.