Menü

Műételek tömkelege a boltokban

Noha úton-útfélen bíztatnak minket az egészséges táplálkozásra, egyáltalán nincs könnyű dolgunk. Ha egészségtudatos emberként betérünk egy élelmiszerboltba, igencsak kevés olyan étel akad, amit nyugodt szívvel tudunk a kosarunkba tenni. A tudatos táplálkozás-napló nem épp vidám helyzetjelentése következik az élelmiszerüzletek háza tájáról.

A boltban gyakorlatilag nem lehet ennivalót kapni – rendszeresen beszélgetünk erről otthon a párommal. Túlzás lenne? Nem hiszem. Amikor elkezdtem egészségesen táplálkozni, eleinte csak arra figyeltem oda, hogy ne legyen hizlaló az ennivaló, amit a kosaramba teszek. Már ekkor is jelentős nehézségekbe ütköztem, ugyanis ilyesmit alig kapni az átlagos üzletekben. Próbáltam a diétás, valamint a zöldség-gyümölcs részlegeken válogatni, több-kevesebb sikerrel.

Arra hamar rájöttem, hogy a címkéknek nem szabad mindent elsőre elhinni, mert egészségesnek beállított „fitnesz” gabonapehely tele van cukorral, és hasonló képet mutat a többi élelmiszer is: lehet, hogy kerül bele egy kis zab, teljes őrlésű liszt, vagy valamivel csökkentik a cukortartalmat, de még mindig nem sokkal jobbak ezek a termékek a többinél, ha valóban egészségesen szeretnénk táplálkozni.

Még elszomorítóbb a helyzet, ha olyan ételeket keresünk, amelyek nincsenek tele tartósítószerekkel, adalékanyagokkal, vagy az édesítőszerek káros fajtáival. Hiába hirdeti itt is a felirat, hogy pl. tartósítószer- és színezékmentes az étel – igen, ez lehet, de tartalmaz sok más káros adalékanyagot, így hát nem jutunk sokra a megnyerő reklámmal, ha jobban utána olvasunk a termék tartalmának.

Gyakran éreztem úgy magam az üzletekben, hogy állok a hatalmas sorok közepén, de szinte alig akad olyan étel, amit örömmel vásárolok. Az sem nyugtat meg, hogy tudom: a zöldségeket, gyümölcsöket is olyan szerekkel kezelik, amiktől gyorsabban és egyenletesebben érnek, persze ez az ízhatásban is jelentkezik az odafigyelők számára.

Szép lassan elkezdtünk egy másik utat választani, távolabb a boltoktól, de felkeresve minél több hiteles kistermelőt, vállalkozót. Szerencsére a tendencia nekünk kedvez – nem csak mi kezdtünk el visszatérni a hagyományos ételekhez, klasszikus ízekhez. Mára megtaláltuk a piacon azokat az árusokat, akiknek megbízunk a zöldség- és gyümölcstermésében. Felleltük a sajtkészítőket, akik füstaroma helyett valódi füstöléssel, és ízesítők helyett valódi zöldségekkel, fűszerekkel ízesítik a sajtokat. A fehérített lisztek helyett az ellenállóbb tönkölyt választottuk, és még sorolhatnánk. Egészségesebbnek és fittebbnek érezzük így magunkat.

De azt sem árt tudatosítani, hogy mindez egy folyamat. Igen, mi is szoktunk még boltba járni – ha nem is akkora örömmel, mert vannak még dolgok a fogyasztási palettánkon, amit nem tudunk házi forrásokból beszerezni. De a háztartási szerek, kozmetikumok nagy részét is hitelesebb, és persze egészségesebb forrásokból igyekszünk beszerezni. Megszoktuk, hogy a boltoknak csak egy-egy pontjait érintjük, és már csak kíváncsiságból olvassuk el az új termékek feliratait – a legtöbb esetben csalódunk, hisz az élelmiszeripar nem tud mást szem előtt tartani, mint a profitot. De más a helyzet a házi forrásból származó ételeknél: érdekes módon a valódi ízek megunhatatlanok, sőt a termékeket és a vásárlást kísérő kedves, személyes szavak is emelik azok minőségét.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.