Menü

Utolsó pillanat: ültess bokrokat!

Hivatalosan a január a legkedvezőbb hónap a bokrok ültetéséhez. Azonban még mindig nem késő tevékenykedni egy kicsit a kertben, ha "zöldíteni" szeretnénk. Igaz, igyekeznünk kell, ha már ebben az évben látni szeretnénk, ahogy sarjadnak az ültetvényeink.

De hogy miért is érdemes bokrokat ültetni? A természetkedvelőknek ezt talán nem kell magyarázni, de mindenképp érdemes minél több növénnyel körülvenni magunkat, főleg ha családi házban élünk, és megtehetjük, hogy kertészkedünk az udvaron.

Elsősorban az egészségi előnyöket érdemes figyelembe venni: ahol sok fa és bokor van, ott jóval több az oxigén. Ráadásul rengeteg port fognak meg ezek a növények, sőt a magasabb bokrok hangszigetelés szempontjából sem utolsók. Ha pedig csak elbújni szeretnénk a szomszédok elől, akkor is kellemesebb látvány, mint egy nagy beton-, vagy téglafal. Sokan azért választják az utóbbi megoldást, mert a bokrok télen nem takarnak. Nos, ez igaz, de akkor nem is igen tartózkodunk az udvaron, ezt se felejtsük el!

No és hogy milyen módon ültessünk bokrokat? A jó hír az, hogy ezzel még a kezdő kertészkedők is meg tudnak birkózni. Gyűjtsünk 30-40 centis ágakat olyan bokrokról, amiket ültetni szeretnénk, és alkalmasak rá, hogy oldalhajtásról szaporítsuk őket. Akár szomszédoktól, vagy óvatosan vigyázva az eredeti növényre, a természetből is szerezhetünk ilyesmit, természetesen csak akkor, ha a terület ezt megengedi. Fúrjunk egy nem sokkal nagyobb lyukat a földbe, mint az ültetvényünk, és a szűk lyukba helyezzük el a növényt oly módon, hogy a hajtás nagyobb része a földben legyen. Lehetőleg puha helyeket keressünk, ahová könnyebb szűk lyukat fúrni, a növény számára is ez a kedvező környezet. Akár homokos, vagy legalábbis homokkal kevert talaj is lehet. Majd óvatosan, figyelve a növényre ültessük el, nehogy eltörjön, megsérüljön. A végén pedig öntözzük meg, de úgy, hogy a növény azért stabilan a helyén maradjon.

Szép környezetet, jó kertészkedést kívánunk!

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.