Menü

Tippek túléléshez

Ahogy öregszünk, egyre nagyobb eséllyel lesz valamilyen egészségügyi problémánk. A kockázatokat azonban csökkenthetjük, nem kell semmi extra dologra gondolni. Az extra az, ha hosszútávon tudjuk tartani vállalásainkat. Ezek: kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás.

Az alapvető életmódbeli tanácsok mellett számos kisebb praktika akad, olyan, amelyek segítségével növelhetjük esélyünket a közép- és időskori egészséges életre. Itt van mindjárt a munka. Az most bután hangzik, hogy nem szabad túlzásba vinni, de ha másképp fogalmazunk, könnyű belátni a tanács igazságtartalmát. Akár ülő, akár fizikai munkát végzünk, próbáljunk odafigyelni a pihenésre, és ami nagyon fontos: a megfelelő mennyiségű alvásra.

A kiegyensúlyozott táplálkozást már említettük, ez a fontos tápanyagok bevitele és a káros élelmiszerek mellőzése mellett azt is jelenti, hogy tartjuk a napi étkezések sorrendjét, ritmusát.

A dohányzás veszélyeiről, kockázatairól szinte felesleges külön szót ejteni, ahogyan az alkoholbevitel mennyiségének csökkentése is erősen ajánlott.

Hazánkban különösen gyakori probléma a kisebb, vagy akár nagyobb egészségügyi problémák elbagatellizálása. Ez nem jó taktika, inkább vizsgáltassuk ki magunkat feleslegesen, mert a késlekedés súlyos következményekkel járhat.

A valódi közösségi élet fontosságát a mai internetes világban érdemes kiemelni. Ne hagyjuk leépülni távolabbi családi és baráti kapcsolatainkat, még akkor se, ha ez külön erőfeszítésbe kerül.

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.

Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.