Vigyázni kell a gyerekekre!
- Dátum: 2015.11.13., 12:26
- csecsemő, gyerek, köd, légszennyezettség, légzőszervi betegség, Szmog
Sajnos ebben az időszakban a legtöbb városunkban nem magától értetődő az, hogy az ember kiviszi, vagy kiküldi csemetéjét játszani a szabadba. A ködös idő, valamint a megnövekedett légszennyezettség igencsak veszélyes dolog, nem mindegy, hogy mikor, melyik napszakban és mennyit vagyunk levegőn. És az sem mindegy, kiről van szó.
A csecsemők és a kisebb gyerekek fokozottan ki vannak téve a szmog káros hatásainak, főképp, ha esetleg van valamilyen légzőszervi megbetegedésük. Ha betegség áll fenn, akkor az említett komolyabb rizikófaktor természetesen a nagyobbakra, sőt a felnőttekre is áll.
Ebben az időszakban a veszélyeztetett csoportnak nem szabad túl sok időt a szabadban töltenie, erre például a csecsemő/kisgyermek sétáltatásánál fokozottan ügyelni kell. Ők ráadásul a babakocsi magasságából közvetlenebbül ki vannak téve a kipufogógázok veszélyeinek. Az otthoni szellőztetésre is figyelni szükséges, ajánlatos naponta többször, rövidebb ideig szellőztetni. Inkább ajánlatos a kora reggeli órákban kinyitni az ablakokat, ajtókat, hiszen később a megnövekedett járműforgalom is tovább növelheti a levegő szennyezettségét.
Az egészséges felnőtteknek is ügyelniük kell, a városi séta, kutyasétáltatás, vagy sportolás időpontjának megválasztása (vagy akár a tevékenység elhalasztása) fontos egészségügyi döntés lehet.
Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése
A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?
Az önmagunknak támasztott mércék csapdájában
Kiváló eredménnyel érkezünk haza, de semmi különösebb figyelmet nem kapunk a környezetünktől és önmagunktól sem. Valami rendkívüli teljesítményt kell produkálni ahhoz, hogy felkeltsük más emberek érdeklődését, vagy éppen emberileg csinálunk rosszul valamit. Azt érezzük, hogy tökéletes látszatot tartunk fenn, miközben mégis lehangoltnak, depressziósnak érezzük magunkat, vagyis az önmagunkkal szemben támasztott mércék csapdájában rekedtünk.
Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?
Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
„Ha neki szabad, nekem miért nem?” – avagy a testvérkonfliktus
A testvérek vagy szövetségesek, vagy ellenségek, sokszor a két véglet között ritka az átmenet, így a közöttük lévő konfliktusok kezelése nem könnyű feladat a szülők, nagyszülők számára.