Az okostelefon és én
- Dátum: 2015.09.25., 11:25
- iPhone, okostelefon, szeparációs szorongás
Nehéz nem észrevenni, hogy mára az okostelefonok milyen fontos részévé váltak életünknek. Velük alszunk, velük kelünk, szinte szó szerint. Vajon túlzás-e azt állítani, hogy telefonjaink családtaggá váltak?
Nyilván sokféle módon hatással van életünkre az okostelefonok használata, kezdve azzal, hogy állandó részvételt nyújt a világhálón, ezáltal folyamatosan kapcsolatban vagyunk másokkal.
Gyakorlatilag a „sose vagyunk egyedül” állapot biztonságát kínálja, de ez az „érzet” elég felületes és becsapós, ráadásul elveszi életünkből az egyedüllét termékeny pillanatait.
Nyilván vannak előnyei és hátrányai is az okostelefonok használatának, egy bizonyos, mára jóval nagyobb hatást gyakorolnak életünkre, mint ahogy gondolnánk. Az okostelefonok használata hatással van életünk több szegmensére is, a gyerekneveléstől kezdve, kapcsolatainkon át sok mindenre. A legújabb kutatások szerint pedig olyannyira szerves részévé vált életünknek, hogy kijelenthető az okostelefon az én kiterjesztéseként is funkcionál.
Utóbbi állítást olyan kísérlettel bizonyították, melyben a résztvevők azokban a helyzetekben, mikor okostelefonjaik nélkül kényszerültek feladatmegoldásra, szeparációs szorongás tüneteit produkálták. Amikor a kísérlet során a résztvevők gátolva voltak, hogy fogadják hívásaikat a telefonjaikon, pulzusuk és vérnyomásuk megemelkedett, és romlott a teljesítményük is. A szakemberek a tünetek alapján a kortünetet „iPhone-szeparációs szorongásnak” nevezték el, mely tünetegyüttes megléte egyértelműen jelzi az okostelefonok kitüntetett szerepét életünkben.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.