Menü

Munkaerőpiac: mit ér a nő, ha szülő

A pozitív változások ellenére a gyerekvállalás még mindig nagyon egyoldalúan terheli meg a nők munkaerő-piaci részvételét, karrierjét.

Meddig maradjak otthon a gyerekkel szülés után? Karrier előtt, vagy közben vállaljak gyereket? Mit tegyek, hogy a gyerekvállalás ne jelentse egyben a karrierem végét? Hogyan térhetek vissza sikeresen a munka világába GYES után? Nos, igen, annak ellenére, hogy egyre több férfi vállal egyre aktívabb szerepet a gyereknevelésben, mégis ezek a dilemmák továbbra is leginkább a nőket érintik.

Fontos lenne, hogy ne külső társadalmi kényszer, norma határozza meg, hogy egy édesanya meddig maradjon otthon gyermekével a szülést követően. Lehet ez hosszabb vagy rövidebb időszak, általánosan nem lehet megállapítani, hogy az adott családnak, gyermeknek, anyának mennyi idő a legmegfelelőbb.

Kimondva, kimondatlanul, a gyerekvállalás rontja a nők munkaerő-piaci lehetőségeit. Fontos tehát, hogy a gyerekvállalásnál erre is figyelmet fordítsunk, és tudatos lépésekkel megkönnyítsük a munkaerőpiacra való sikeres visszatérésünket.

A tudatos lépések alatt a következőeket kell érteni. Határozzuk meg, hogy hozzávetőlegesen mennyi ideig szeretnénk otthon maradni gyermekünkkel. A munkába történő visszatérés időpontjának meghatározása segít minket abban, hogy kontrolláljuk a jövőbeli terveinket. Amennyiben a régi munkahelyre történő visszatérést tervezzük, semmiképpen ne vágjunk el minden szálat munkáltatónkkal abban a pillanatban, hogy elmegyünk szülni. Nyilván nem ez az első szempont, amikor gyereket vállalunk, de a munkahellyel, régi kollégákkal történő akárcsak minimális kapcsolattartás is nagyban megkönnyítheti visszatérésünket a munkába (kapcsolati tőke megőrzése, naprakész információk).

Amennyiben nincs még megkezdett karrier, vagy nincs lehetőség a régi munkahelyre való visszatérésre, más szempontokat kell átgondolni. Például, hogy milyen jellegű munkát szeretnénk vállalni, hogyan tudjuk ezt időben összeegyeztetni a gyerekneveléssel. Terveinket realizálnunk kell, összevetve szakmai tapasztalatainkkal, illetve végzettségünkkel. Ha új képességeket akarunk megszerezni, tanulni szeretnénk még valamit, ne általában véve a tanulásról döntsünk, hanem arról, hogy mit fogunk tanulni. Könnyen abba a hibába eshetünk, hogy „alibi” tanulásba kezdünk, ami végül haszontalan lesz hosszú távon. Tanulás esetén a tanulmány mindenképpen illeszkedjen az eddigi végzettségünkhöz, vagy szorosan kapcsolódjon konkrét jövőbeli munkavállalási terveinkhez.

Ha önbizalomhiányban szenvedünk, útmutatásra lenne szükségünk, felkereshetünk egy karrier, vagy munkaerő-piaci tanácsadót is, aki segíthet terveinket rendszerezni, munkaerő-piaci lehetőségeinket realizálni, illetve felkészülni a munkavállalásra.

Fotó:
Pixabay.com

Rucking, egy hátizsákos fitnesztrend

A rucking nem csupán egy újabb fitnesz őrület, hanem egy hatékony és izgalmas edzésforma is. Mi is pontosan a rucking, és miért érdemes kipróbálni?

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.