Menü

Luxuscikké vált a gyerekek nyári tábora?

Lovas tábor, életmód tábor, kézműves tábor, alkotótábor, színjátszótábor, és még ezer félét lehetne felsorolni, hogy milyen tematikus nyári elfoglaltságok érhetőek el a gyerekek számára. Mindenki megtalálhatja közülük a csemetéje személyiségéhez legjobban illeszkedőt. Csakhogy a táborszervezés szinte már egy iparággá nőtte ki magát.

Valaha természetes volt, hogy a gyerek nem csak az osztálykirándulást, de a nyári tábort is valamelyik iskola égisze alatt élvezheti. Ezek az üdülési lehetőségek általában nagyon kedvezőek voltak, szinte minden szülő ki tudta fizetni. Erre is törekedtek a szervezők: a különösebb luxustól mentes, de elérhető gyermeküdültetésre. A különböző intézményeknek, önkormányzatoknak saját nyaralói voltak, így itt olcsón tudták elszállásolni a gyereksereget, az étkezés egyszerű volt (és sok esetben kevés), de hát mit számított, amikor ott hullámzott a Balaton egy héten át, és összejöttek az osztálytársak, iskolatársak?

Mára kicsit átalakult a helyzet. Az iskolai lehetőség egyre kevesebb lett, vannak viszont széles körben elérhető, minden különleges igényt kielégítő táborok. Sokkal kellemesebb elhelyezéssel, hiszen ez már egy megváltozott világ, más a gyerekek (és az őket táborokba küldő szülők) igénye. Legalábbis ezt állítják a táborszervezők is. Már nem csak ott alvós, hanem napközis táborba is mehetnek a gyerekek, akik nem szeretnének máshol aludni, vagy csak a gyermek napközbeni kikapcsolódását, felvigyázását, szórakozását kell biztosítani egy héten át, amíg a szülő dolgozik.

Ezzel egyetemben az árak is átalakultak: bizony igen jelentős kiadást jelent a gyereket nyári táborba íratni. A kevesebbet kereső szülő pontosan annyi ideig dolgozik azért a pénzért, amennyi ideig a csemetéje élvezi a tábor előnyeit. És akkor még csak egy gyerek táboroztatásáról beszéltünk. Ha esetleg több célcsoport korú is van a családban, akkor akár az egyik szülő félhavi fizetése is rámehet egy-egy tábor kifizetésére.

Persze, amennyiben a gyerek is szeretné, sok szülő igyekszik anyagi áldozatot hozni, főleg, ha egyébként dolgoznia kell, és a gyermek sokat lenne egyedül/nagymamával/stb. Viszont elterjedni látszanak az alternatív megoldások is: például a szülők összefognak, és egy-egy hétre fáradtságos munkával megszervezni a gyerekek kikapcsolódását. Vagy valamelyik nagyszülő, nagynéni vállal a saját rokongyermeken kívül több fiatalt is „felvigyázásra”, így a gyerekek együtt lehetnek és jól szórakoznak. Kiválóak ezek a költséghatékony megoldások, ha a szülő pénztárcája számára megterhelőnek bizonyul a nyári táboroztatás. 

Fotó:
Pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!