Nemcsak a naptej létezik
- Dátum: 2015.07.05., 23:36
- folyadék, folyadékpótlás, gyümölcs, hőség, kánikula, Nap, naptej, nyár, zöldség
A nagy nyári kánikulában fokozottan érdemes odafigyelni a hőség és a leégés jelentette potenciális veszélyre. Nemcsak a naptej létezik.
A nyár és a nap nem az ellenségünk, ugyanakkor mindkettő potenciális veszélyforrás, különösen akkor, ha felelőtlenül viselkedünk kánikula idején.
A leégésnek nemcsak pillanatnyi fájdalmas, hanem hosszú távon akár súlyos egészségügyi következményei lehetnek. A folyadékpótlás elmulasztása szintén károsan hat szervezetünkre. Naptej, árnyék és víz – ez az alapfelszereltség, de van több is!
Hőség idején felértékelődik az egyébként is fontos zöldség és gyümölcsfogyasztás, akadnak olyan finomságok (ilyen például az eper, vagy a répa), amelyek bizonyos összetevőiknek köszönhetően akár a leégés veszélyének csökkentésében is segíthetnek. Azaz voltaképpen belső fényvédőként működnek.
A vitaminok, antioxidánsok nyújtotta előnyök mellett a vízben bővelkedő termények hasznos szerepet játszhatnak folyadékpótlásunkban. Ilyen például a görögdinnye, amelynek szezonja van, finom, értékes és lédús táplálék. Az úgynevezett szendvics-zöldségek közül ilyenkor érdemes előnyben részesíteni a paradicsomot, amely szintén jó hidratáló. Ahogyan a vízben különösen gazdag uborka is. A menüt megbolondíthatjuk egy kis salátával is.
A víz mellett nyugodtan lehet másféle folyadékot is bevinni, sőt ha nem cukros és alkoholos, érdemes is minél többet. A szakértők a teát ajánlják, különösen a zöld fajták lehetnek hasznosak a hőségben.
Fotó:
Pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?