Menü

Miért vegyük komolyan a náthát?

A náthát általában nem vesszük komolyan, persze szenvedünk a kellemetlen tünetektől, de eszünk ágában sincsen otthon maradni egy kis megfázás miatt, bevetünk néhány panasz enyhítő módszert, aztán végezzük a napi rutint tovább. Pedig több okból is érdemes lehet nem elbagatellizálni a náthát!

A náthának sokféle kellemetlen kísérő tünete lehet, úgy, mint tüsszögés, torokkaparás, fejfájás, köhögés. A tüneteket enyhítheti, ha rendesen kipihenjük magunkat, ha ugyanis náthásan is dolgozunk, csak fokozzuk a kellemetlenségeket, ránk törhet az erőtlenség érzése, és könnyen be is lázasodhatunk.

Ráadásul mivel a náthát vírus okozza, mely cseppfertőzés útján terjed, másokat is könnyen megfertőzhetünk, ezért a munkáltatóknak sem feltétlenül kifizetődő, ha náthásan bemegyünk dolgozni.

A nátha a felső légutak vírusos fertőzése, mely valóban nem egy komoly betegség, és akár házilag is hatékonyan kúrálható, de azért elbagatellizálni sem szabad. Ha nem kezeljük ki rendesen magunktól vagy szakember segítségével, komolyabb szövődményekhez is vezethet. Könnyen okozhat arcüreggyulladást is, ha meghűlés esetén tovább hajtjuk magunkat, ahelyett, hogy pihennénk és kúrálnánk magunkat. Bár ritkább esetben, de egy egyszerű náthás megbetegedésből is alakulhat ki tüdőgyulladás, mely ráadásul változatos tüneteggyüttesei miatt nehezen felismerhető, diagnosztizálható.

A gyerekek illetve idősebbek esetén pedig különösen körültekintően kell kezelni egy egyszerű meghűléses betegséget is, mivel az ő esetükben a szövődmények kialakulása még erősebb kockázati tényező.

Fotó:
pixabay.com

Nagyon káros az új TikTok-trend

A TikTokon terjedő „Skinnytok” trend elsőre ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban komoly testi és lelki károkat okozhat.

Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.

Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.