Menü

A legveszélyesebb időszak

Tél vége van, így ebben az időszakban még inkább oda kell figyelnünk egészségünkre, szervezetünk ugyanis ilyenkor a legvédtelenebb.

Nem véletlenül csapnak le a különböző járványok hatékonyan ebben az időszakban, tél vége van, most már hónapok óta szegényesebben, kevesebb értékes ásványi anyagot és vitamint bevíve táplálkozunk. Kevesebbet mozgunk, kevés nap ér minket. Szervezetünk ilyenkor a legvédtelenebb.

Attól még, hogy ez igaz, nekünk is lehet beleszólásunk a dologba, azaz tudatos táplálkozással és különböző kiegészítőkkel segíthetünk immunrendszerünknek. Megéri!

Itt van például a D-vitamin, amely egyáltalán nem olyan népszerű, mint C, viszont nagyon fontos. Sajnos jellemző, hogy az emberek jelentős része egyáltalán nem foglalkozik a D-vitamin pótlásával, pedig a tél végén és tavasz elején erre mindenképpen szükség volna. Hiszen a D-vitamin hiánya a kisebb betegségek mellett akár a komolyabb egészségügyi problémák kockázatát is növelheti.

Ha nincs meg a megfelelő napsütés, márpedig nincs, akkor csakis a táplálkozással tudunk javítani a dolgon. Többek között a májban, a különböző halakban, olajos halakban, vagy más halas termékekben, a tojásban, gombákban és tejben találunk D-vitamint, de az élelmiszereket sok esetben érdemes kiegészíteni speciális készítményekkel.

A D-vitamin már kezdetektől nagyon fontos, a magzat és a csecsemők fejlődésében is kiemelkedő szerepet tölt be.

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.