Menü

Lejárt a türelmi időszak

Éppen egy évvel ezelőtt jött ki az a jó hír, amelynek most van itt a végleges eredménye. A transzzsírsavak háttérbe szorítása elkezdődött, és folytatódik

Tavaly februárban adták ki azt a rendeletet, amely szigorúan szabályozta a transzzsírok még megengedhető arányát az élelmiszerekben. Ez azt jelentette, hogy jó pár terméknek kell eltűnnie a boltok polcairól, legalábbis az adott formában mindenképpen. Az egyéves türelmi időszak most járt le, a rendeletnek eddig is volt igazi, kézzelfogható eredménye, de a végső célt most érte el a határozat.

A rendelet egészen pontosan arról szól, hogy 2014. február 18-tól tilos olyan élelmiszert forgalmazni, amely összes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége meghaladja a két grammot.

Sajnos eddig rengeteg termék nem felelt meg ennek a kritériumnak, de ugye mostantól ez tilos. 2015. február 18-tól pedig a már legyártott áruk türelmi ideje is lejárt.

A rendelet egyébként elsősorban az édességeket érinti, azért, mert a szóban forgó transzzsírsavak hagyományos (és olcsó) cukrászati alapanyagnak számítanak. Kekszek, kakaóporok, sütemények fajtái tűntek így el, vagy változtak meg. A rendelet nem vonatkozik az állati eredetű zsírokban természetesen előforduló transzzsírsavakra.

A szabályozás célja a szív és érrendszeri megbetegedések és az azokból eredő halálozások számának visszaszorítása.

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.