Menü

Portalanítás hatékonyan

Apró pici részecskék, melyek nagyon gyorsan felhalmozódnak lakásunkban, lerakódnak mindenféle felületen a szobákban, az elektronikus eszközök pedig mágnesként vonzzák magukhoz őket. Nem nehéz kitalálni miről van szó, minden háziasszony állandó küzdelemben áll ellene. De hogyan keletkezik, honnan származik a por és mit tehetünk ellene?

A háztartási por eredete sokféle lehet, származhat geológiai, ipari porkeltésből, javarészt pedig humán eredetű. Lakásunkban felgyülemlett por többsége egyébként kintről, a talajból, levegőből származik. Porkeltéssel jár az energiatermelés, de az emberi környezet apró szemcsés részecskéi is a háztartási por részét képezik, mint például a haj, elhalt hámsejtek, szőr. De a por tartalmazhat olyan, kintről származó ártalmas anyagokat is, mint az arzén, ezért a portalanítás korántsem csak esztétikai szempont.

A hatékony portalanítás alapja a „felülről lefelé haladva” elv, hiszen például ha először porszívózunk, és csak utána portalanítjuk a csillárt, akkor a por visszaszáll a padlóra. A száraz portalanítás sem túl hatékony, mivel ilyenkor csak felkeverjük a port, mely a levegőből idővel újból visszatelepszik a bútorokra, illetve a padlóra.

A szőnyeg portalanításának hatékony módja lehet, ha először kirázzuk, kiszellőztetjük, majd ezt követően kefés porszívófejjel alaposan kiporszívózzuk. Érdemes egyébként a könyveket és a növényeket is portalanítani, valamint az elektronikus eszközöket is, melyek csak úgy vonzzák magukhoz a port. A porszívózás után ajánlatos fel is mosni a padlót, így hatékonyabban tisztíthatjuk meg otthonunkat a szennyeződésektől.

És mivel a háztartási por nagy része lakáson kívülről származik, javarészt cipőnkön hordjuk be, érdemes azonnal papucsba bújnunk, mikor hazaérkezünk.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.