Nem minden egészséges, ami annak látszik – ne hagyja magát becsapni!
- Dátum: 2014.12.08., 19:19
- adalékanyag, bio, cukor, egészséges, élelmiszer, étel, hirdetés, kozmetikum, liszt, marketing, mesterséges, összetevő, piac, reklám, színezék, szlogen, tartósítószer, termék
Rengeteg olyan termék sorakozik az élelmiszerüzletek polcain, ami egészségesnek, vagy diétásnak látszik, de sajnálatos módon ezek jó része csupán egy marketingfogás, és az étel csak részben tartalmaz egészséges összetevőket. Cikkünkben felsorolunk néhány figyelemfelhívó példát, hogy Ön is tisztábban lásson!
Ha egészségesen szeretne táplálkozni, akkor bizony több időt kell a bevásárlásra szánni. Nem elég megfigyelni az élelmiszer egészséges mivoltára felhívó jelzőket a csomagoláson, vagy ellátogatni a diétás részlegre. Ha valóban ilyen ételt keres, akkor szükséges elolvasni a teljes összetevőlistát, rápillantani a kalória- és szénhidráttartalomra, sőt néhány alapanyag sem olyan kiváló, mint ahogy annak próbálják beállítani. Valamivel persze el kell adni, és különlegessé kell tenni a termékeket, erről szól a marketingszakma, így hát a vásárlónak kell tudatosnak lennie. Alábbiakban bemutatunk néhány példát, amely egy kissé csalóka lehet.
„Teljes kiőrlésű liszttel”
Nagyon sok terméken feltüntetik, hogy az élelmiszer teljes kiőrlésű lisztet tartalmaz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy csak egészséges lisztet tartalmazna az étel, vagy hogy akár nagyobb arányban lenne benne teljes kiőrlésű liszt, mint finomliszt. Persze ez is jobb a semminél, legalább valamivel magasabb a rosttartalom, de egy cukorbetegnek például nem elégséges, hogy teljes kiőrlésű liszt IS van a termékben. Nézzük meg a csomagoláson, hogy hány százalékban tartalmaz finomlisztet, és hány százalékban egészséges lisztet az élelmiszer! Ha nem találunk erre vonatkozó leírást, akkor nézzük meg az összetevők listáját: fontos a sorrend, mert mindig az az összetevő szerepel legelőbb, amiben a legtöbb van az adott ételben.
„Csökkentett cukortartalommal”
Az előzőhöz hasonló szituáció a csökkentett cukortartalom feltüntetése. Nos, ez közel sem jelenti azt, hogy az adott élelmiszer nem tartalmaz cukrot! Csupán azt, hogy valamennyivel kevesebb van benne, mint a más hasonló termékekben, vagy mint ahogy korábban gyártották. Jó esetben feltüntetik, hogy hány százalékkal csökkentették a cukrot, de sokszor még erre sem találunk utalást. Azon azért érdemes elgondolkodni, hogy ez egy elég nehezen ellenőrizhető információ… Ha a cukrot szeretnénk elkerülni, akkor keressünk VALÓBAN cukormentes termékeket.
„Mesterséges színezéket nem tartalmaz”; „Tartósítószert nem tartalmaz”
Mindez általában igaz, és jó hír, de sok esetben mindez csak egy marketingfogás: több esetben ezeket a szlogeneket olyan ételekre írják rá, amelyeknek eleve sosincs szükségük tartósításra, vagy színezésre. Továbbá ez nem jelenti azt, hogy egyéb mesterséges adalékanyagot nem tartalmaz a termék! Olvassuk el az összetevők listáját ennek megállapítására, mert elképzelhető, hogy sok más „nem kívánatos elem” van a megvásárlásra szánt élelmiszerben.
„Bio összetevőkkel”
Lehetséges, hogy az összetevők egy része bio, ez azonban nem jelenti azt, hogy minden alapanyag az lenne! Általában megjelölik, hogy mi az, ami az összetevők közül valóban bio, például becsillagozzák ezeket az összetevőlistában. Mindez a kozmetikumokra is igaz! Szintén ugyanaz a megoldás: olvassuk el alaposan a termék összetételét, mert csak így kaphatunk valós képet arról, hogy mégis mennyire természetes az az étel, vagy akár kozmetikai termék, ami a kezünkbe akadt.
Ahogy mondani szokták tehát: Nem mind arany, ami fénylik! De azért kis odafigyeléssel lehet egészséges termékeket találni a piacon.
Fotó:
pixabay.com
Lúgosító ételek nyomában
Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.
Ínycsiklandozó diétás lasagne
Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!
Népszerű adventi édességünk a grillázs
A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.
Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?
Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?
Ünnepi italok – nemcsak télre
Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?