Menü

Te hogyan osztod be az idődet?

Azt szokták mondani, hogy a napok egyre gyorsabban telnek az idő előrehaladtával. 17 évesen még nem tűnik fel az, ami 30-40-50 évesen, hogy mily gyorsan peregnek a napok. Hát még akkor, ha rengeteg a teendő! Sok munka, gyerekek, háztartási teendők, megbeszélések, túlórák mellett úgy telnek el a hetek, hogy azt vesszük észre, sok teendőre nem jutott idő, és nem maradt energia. Mit tehet, persze azon kívül, hogy megpróbálkozik a szuper energetizáló multivitaminokkal, amik vagy érnek valamit, vagy nem? Igyekszik valamilyen módon beosztani az idejét. Na de hogyan teheti meg mindezt úgy, hogy valóban hasznos legyen?

Tematikus napok  

Határozzon meg tematikus napokat, és ossza fel a hetét! Könnyebb gazdálkodni az idővel, ha a különböző tevékenységcsoportoknak napokat jelöl ki. A hétfő a porszívózásé, a kedd a portörlésé. A szerda „gyereknap”, amikor munka után mindig leül vele játszani bármi háztartási teendő helyett, a csütörtök a kerti munkáké… Jó ritmust ad a hétnek, ha mindennek megvan a maga ideje, nemcsak órák szerint, hanem napok szerint is. És nem utolsó sorban: segít leküzdeni az örökös lelkiismeret-furdalást. A legtöbb stressz ugyanis azért éri az embereket, mert folyamatosan azon gondolkodnak, hogy miket kellene még megtenniük, és jut-e még ma idő arra a rengeteg tevékenységre, amit elterveztek. Ahogy pedig tolódnak a tevékenységek napról napra, egyre idegesebbek lesznek. Mennyivel egyszerűbb, ha mindig tudja: nem kell görcsölnie a fűnyíráson, mert az csütörtöki tevékenység. Hétfőn, kedden, és egyéb napokon nem érdemes számításba venni.

A Google naptár észben tartja…

Használja ki a technika vívmányait, mert sokkal könnyebb dolga lesz, ha be akarja osztani az idejét. Felesleges különleges Excel táblákat létrehozni, ha a híres „Gugli” mindent tud, amit kell. Csak okosan kell használni… Ha például megfelelően kitölti a rovatokat, és beírja, hogy melyik találkozóra, megbeszélésre milyen címre kell menni, akkor nem kell minden alkalommal keresgélni induláskor. Színeket adhat a különböző jellegű tevékenységeknek, meghívhat másokat a naptár szerkesztésére és megtekintésére (családon belül is hasznos, nem csak kollégák között!). Ha pedig van okostelefonja, akkor az képes szinkronizálni a naptárat a Google naptárral, így ott is bármikor láthatja, hogy mit vezetett fel a naptárba. Sőt, az alkalmazás szól, amikor ideje lenne elindulnia a megbeszélésre – ez is elég hasznos, ha éppen elmerül valamilyen más tevékenységben. Leírást is adhat az egyes eseményekhez, így nem felejtji el a néhány fontos információt, ami ehhez kapcsolódik: például milyen felszerelést kell vinni a gyerek különórájára, vagy miről lesz szó a megbeszélésen.

Időkorlátok

Persze csak akkor hasznosak a technikai eszközök, ha nem hagyja, hogy beszippantsa a virtuális világ. Ha leül a gép elé, hogy összeírja a teendőit, és közben elkezd rajta játszani, vagy ha az okostelefon beállítása közben belemerül a facebook-ozásba, akkor több időt veszít, mint nyer… Így érdemes ezeknek a tevékenységeknek időkorlátot szabni. Egy különösen stresszes, rohanós időszakban ez főként hasznos lehet. Határozza meg, hogy naponta mennyi időt hagy az internetezésnek, a barátokkal való netes kapcsolattartásnak, a játéknak. Állítsa be az időzítőt a telefonon, vagy a konyhai órát, és tényleg álljon fel, ha lejár az idő. Ugyanez hasznos lehet időigényes, hosszadalmas feladatoknál, amit nem kell feltétlenül egyszerre befejezni.

Jó dolog a tevékenységlista, de nem mindegy, hogy milyen

Sokan alkalmazzák azt az alapvető praktikát, hogy összeírják a fontos teendőiket. Viszont ha ez csak egy szimpla lista, akkor eluralkodik a káosz, és csak arra lesz jó az összegzés, hogy nyomasszon, mennyi dolga lenne még. Ezért bontsa meg a tevékenységeket, és ossza fel a feladatokat! Ne tervezzen túlságosan előre, mert akkor felborul a teljes rendszer. A legjobb, ha minden este összeállítja a következő nap teendőit. Ha időbeosztást készít, akkor mindig hagyjon rá valamennyit, mert a váratlan események elkerülhetetlenek, például mindig lesz egy hosszadalmas telefonhívás, amire nem számított. Készíthet persze teljes heti beosztást, de ha előre tervezi el a hét minden percét, akkor számolja bele a kockázatot, hogy lesznek változások.

Üresjárat

Tervezzen be direkt üresjáratokat! Ha beosztja a teljes alváson kívüli idejét, akkor már csak az alvásidőből lehet elvenni a váratlan események miatt… Kisgyerekes szülőknek ez természetesen hangzik, mégis igen fárasztó. Hagyjon olyan órát, és olyan napot, amit direkt a váratlan események miatti tolódások, csúszások esetén fel tud használni. Figyelem: ez az idő nem azonos azzal, amit direkt a pihenésnek szentel! Válassza ezt külön, ha beosztást készít, akár naptárban, akár fejben!

+1. Take it easy!

Azaz, vegye könnyedén! Akármennyire is rend- és rendszerszerető, ne élje meg tragédiának, ha valamilyen tevékenységet halasztani kell, vagy a vártnál több időt vett igénybe. Valószínűleg nem az amerikai elnökkel való megbeszélésről csúszik le… Így hát nem érdemes amiatt gyomorgörccsel zárni a napot, mert a gyerek öt percet késett a suliból, vagy azon a napon már nem maradt idő összeszedni a faleveleket. Tökéletesen elüdülnek még néhány napot az udvaron a diófa alatt… Ha viszont sikerrel zárta a napját, igenis jutalmazza meg magát egy finom capuccinoval, vagy egy kis olvasással, legyen más öröm is a dologban, mint a kipipált tevékenységek!

Fotó:
pixabay.com

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.