Menü

Testi betegségeink hátterében

  • Dátum: 2014.07.21., 21:59

Az érzelmi analfabétizmus akár betegségnek is tekinthető, főleg ha test és lélek egységében gondolkodunk, mely nézet szerint érzelmi viszonyaink, pszichés állapotunk hatással van a szervezetünkben zajló immunológiai folyamatokra.

Bár bizonyos klasszikus orvosi irányzatok még mindig nehezen látnak túl a biológiai tényezőkön, egyre több figyelem irányul a lélek és a test összefüggéseire, bár nyilvánvaló hogy az ilyen irányú gondolkodásnak óriási ellenfele van, méghozzá a gyógyszeripar.

A mai világban a megbocsátás helyett azt tanuljuk meg, hogy bármilyen bajunk van testi vagy lelki egyből gyógyszerhez kell nyúlni, hiszen minden problémára akad nem is egy hanem többféle pirula is.

A probléma pedig nem pusztán az, hogy a mai világban mindent gyógyszerrel akarunk megoldani, hanem hogy közben elfelejtettünk megbocsátani, haragot oldani, és több figyelmet szentelni a lelki állapotunkra. Az érzelmi analfabétizmus kifejezés arra utal, hogy nem tanuljuk meg és így nem leszünk képesek érzelmeinket a helyén kezelni, pedig egy-egy elfojtott sérelem, harag nemcsak lelkünket hanem testünket is mérgezi.

Aki képes test és lélek egységében gondolkodni, annak nem nehéz elfogadnia, hogy a legtöbb esetben az olyan komoly betegségek mögött, mint a rák is, valójában lelki okok állnak, elfojtás, stressz, depresszió, trauma...

Persze attól még, hogy ezt elfogadjuk, egyáltalán nem könnyű egészséges mederben tartani érzelmi életünket, és persze az sem segít, hogy lépten-nyomon pirulákat kínálnak nekünk mindenféle bajunkra. Az ember, főleg ha beteg, vagy problémákkal küzd, még jobban fogékonnyá válik mindenféle megoldás felé, különösen ha azt az egyszerű és gyors megoldás álarcában kínálják fel számunkra.

Érzelmeink kezelése fontos képességnek tekinthető, mely egyben sikereink és egészségünk kulcsa is lehet.

Fotó:
pixabay.com

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.