Menü

Ezt próbáld ki! - öttusa

Az öttusa hagyománya sokkal korábbra nyúlik vissza, mint azt gondolnánk. Speciális, összetett nehéz sport, amiben mi, magyarok hagyományos jók vagyunk.

Már az ókori olimpiákon is rendeztek öttusát, persze nem olyat, mint amit ma ismerünk. Akkoriban a futás mellett diszkoszt vetettek, gerelyt hajítottak, távolt ugrottak és birkóztak a résztvevők.

Az újkori olimpiákon korán, már 1912-ben debütált a modern változat, amely lovaglásból, lövészetből, vívásból, úszásból és futásból áll. Az eleinte voltaképpen katonainak tartott sportág ma is az olimpiai program része, de ehhez tartania kellett a lépést az idővel és az elsősorban a televízióközvetítések diktálta megváltozott követelményekkel.

Az öttusa öt évvel ezelőtt komoly változáson esett át, kombinálták a futást és a lövészetet. Ez azt jelenti, hogy futás közben meghatározott időnként, három alkalommal helyezkednek lövőállásba a versenyzők. Az újítás bevált, a sportág látványosabb és talán még izgalmasabb lett.

Az öttusa speciális sportág, amely összetett képességeket és komoly felkészültséget igényel. A lovaglás máig lutri számnak számít, hiszen nem mindegy milyen négylábú hátán kell teljesíteni a pályát. Akad olyan, aki jól úszik és fut, de mondjuk vívásban gyengébb. A lehető legjobb teljesítmény kipréselése mellett a megfelelő stratégia kiválasztása is sokat számít.

A magyar öttusázók hagyományosan jól szerepelnek elég csak a háromszoros olimpiai bajnok Balczó Andrásra gondolni. A sikereket Balczó mellett Martinek János, Török Ferenc és Németh Ferenc (mind a hárman kétszeres olimpiai elsők) írták, a nagyszerű hagyományokat folytatva pedig Vörös Zsuzsanna első magyar nőként a sportágban 2004-ben Athénban nyert ötkarikás aranyérmet.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan és milyen első autót válasszunk?

Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Karácsonyi aromaterápia

Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Idén is lesz Mikulásgyár!

November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!