Csipkerózsika álmainak virága
- Dátum: 2014.05.26., 11:21
- csipkerózsa, ehető, frissítő, lekvár, növény, szörp, tea, testpermet, vadrózsa, virág, víz
Most virágzik a vadrózsa, amely úton-útfélen megörvendeztet minket szépségével, ha a természetben barangolunk, vagy ha oly szerencsések vagyunk, hogy a kertünkben is van csipkebokor. Nem mindenki tudja, hogy a vadrózsából lesz a hecsedli, azaz a csipkebogyó, amelynek sok felhasználási lehetősége ismert. De vajon tudjuk, hogy már maga a virág is ehető?
„Szüretelés” előtt azonban csodáljuk meg a szív alakú szirmokkal rendelkező vadrózsát, amely fehér és mi más, mint rózsaszínes színekben pompázik. Olyan szép, hogy méltó volt a mesében Csipkerózsika palotáját beborítani, amíg a leány a százéves álmát aludta. Aztán kissé rázzuk meg a bokrot, de sokszor elég, ha csak hozzáérünk a rózsafejekhez, sok szirom így is leesik, nem kell a virágot leszakítani. A legjobb esszencia megőrzése érdekében délelőtt ajánlott a begyűjtést végezni.
A szirmok gyakorlatilag ehetőek: ízesíthetünk vele salátákat vagy süteményt, főként pitéket, valamint készíthetünk belőle frissítő szörpöt. Ha a lágyabb ízeket kedveljük, akkor csak tegyük hozzá pár nappal előbb a szirmokat a vízhez úgy, hogy megtépkedjük-dörzsölgetjük azokat. Adhatunk hozzá bodza- és akácvirágot, mentaleveleket és gyümölcsöket is, így intenzívebb lesz.
A finoman illatos szirmokat tehetjük almaecethez, vagy mézhez is, amelyekhez gyakorlatilag ízesítő fűszerként szolgál. Főzhetünk belőle teát, vagy lekvárt is. Azonban a szörp- és lekvárkészítéshez komolyabb begyűjtő-körutat kell tennünk, mivel egy adaghoz kb. 1 kg rózsaszirom szükséges. Egy júniusi kirándulás erre kiváló alkalom lehet.
Természetes hidratálóként is használhatjuk a bőrünkre, ha rózsavizet készítünk belőle, vízhiányos bőrre kiválóan alkalmazható! Tegyük virágspriccelőbe és tartsuk hűtőben – pótolhatatlan felfrissülést nyújt, ha így fújjuk a testünkre. Nyugodtan használjuk az arcra is, amelyet üdévé tesz, sőt még a szemhéjunkat is nyugtathatjuk rózsavízbe mártott vattával – már a gondolata is csodásan megnyugtató.
Kétségtelen, hogy a nőiesség energiáit ajándékozza nekünk a természet a csipkerózsával, akár parfümös íze miatt fogyasztjuk, akár testpermetként alkalmazzuk a szirmait.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.